Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konferencja prasowa prezentująca raport Centrum Lemkina o przemocy seksualnej rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet

23.02.2024, 10:57aktualizacja: 23.02.2024, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Termin konferencji: 22.02.2024, godz. 11:00

W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Instytut Pileckiego zaprosił na konferencję prasową połączoną z prezentacją raportu „Podoba ci się, nie podoba, cierp, moja piękna – nieukarane zbrodnie. Przemoc seksualna rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet”, przygotowanego przez zespół Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

Raport zawiera świadectwa kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej związanej z konfliktem (ang. Conflict-Related Sexual Violence – CRSV) w różnych fazach działań wojennych, zarówno podczas pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku, jak również we wcześniejszej fazie konfliktu na wschodzie Ukrainy, począwszy od roku 2014 roku.

W raporcie znalazły się relacje 60 świadków. Świadectwa zbierano od kwietnia 2022 roku do lutego 2024 roku. Raport został sporządzony po polsku i ukraińsku i będzie udostępniony na stronie internetowej Instytutu Pileckiego. Autorem ilustracji do raportu jest ukraiński artysta Serhij Zacharow.

W konferencji udział wzięły:

Monika Andruszewska - koordynatorka raportu, dziennikarka i korespondentka wojenna, od wydarzeń na kijowskim Majdanie w 2014 roku nieprzerwanie relacjonuje sytuację w Ukrainie, szczególnie z terytoriów dotkniętych rosyjską agresją. Inicjatorka licznych zbiórek pomocy humanitarnej, oraz wsparcia dla obywateli Ukrainy nielegalnie uwięzionych przez Rosję i ich bliskich.

Iryna Dowhań - od kwietnia 2022 roku współpracowniczka Centrum Lemkina. Dokumentuje historie kobiet, które przetrwały okupację. Urodzona w miejscowości Jasynuwata pod Donieckiem. W 2014 roku aresztowana i torturowana przez Rosjan pod zarzutem wspierania armii ukraińskiej. Po opuszczeniu więzienia szykanami zmuszona do opuszczenia rodzinnego miasta. Obecnie mieszka w Kijowie. Od listopada 2018 roku pracuje jako ukraińska koordynatorka SEMA – organizacji działającej na rzecz kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny (Global Network of Victims and Survivors to End Wartime Sexual Violence).

Wiktoria Godik – od kwietnia 2022 roku współpracowniczka Centrum Lemkina. Mieszkanka Irpienia, brała aktywny udział w ewakuacjach mieszkańców miasta podczas rosyjskiego oblężenia w lutym i marcu 2022 roku. Po wyzwoleniu Kijowszczyzny organizowała wsparcie dla osób starszych, dzieci i zwierząt, które ucierpiały w wyniku działań zbrojnych Rosji. Swoją decyzję, by dokumentować rosyjskie zbrodnie argumentuje tym, że nie chce, by więcej ukraińskich miast podzieliło los Buczy i Irpienia.

Tetiana Tipakowa - aktywistka i wolontariuszka z Berdiańska, dwukrotnie zatrzymana, więziona i torturowana przez Rosjan w 2022 roku. Wzywała mieszkańców swojego miasta do sprzeciwiania się rosyjskiej propagandzie i nie przyjmowania pomocy humanitarnej od okupanta. Była jedną z organizatorek antyrosyjskich protestów, które każdego dnia gromadziły w Berdiańsku setki osób. Po drugim uprowadzeniu i aresztowaniu opuściła okupowane terytorium. Jest inicjatorką akcji flash mob w ukraińskich miastach z tablicami „Berdiańsk to Ukraina”.

Ludmiła Husejnowa - działaczka społeczna z okupowanego Nowoazowska, aresztowana  w 2019 r. przez nieuznawane władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Ukrainy. Przez 3 lata więziona w nielegalnych ośrodkach detencyjnych, w tym w tzw. Izolacji. Po odzyskaniu wolności w ramach wymiany jeńców w 2022 roku, kobieta walczy o nagłośnienie losu cywili, szczególnie kobiet, bezprawnie więzionych przez Rosję. Dyrektor ds. komunikacji ukraińskiego oddziału organizacji SEMA, (Global Network of Victims and Survivors to End Wartime Sexual Violence).

Źródło informacji: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.02.2024, 10:57
Źródło informacji Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ