Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Posiedzenie Rady Ministrów m.in. w sprawie usprawnienia administracji rządowej (komunikat)

12.03.2024, 14:25aktualizacja: 12.03.2024, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

W KPRM odbyło się cotygodniowe posiedzenie Rady Ministrów. Ze względu na wizytę Premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, obradom przewodniczył Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak–Kamysz. Rada Ministrów omówiła i przyjęła m.in. nowe przepisy dotyczące funkcjonowania administracji rządowej oraz uchwałę, która zaktualizuje Narodową Strategię Onkologiczną.

Nowe przepisy usprawnią pracę administracji rządowej.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który dotyczy funkcjonowania administracji rządowej. Przepisy uporządkują m.in. podział kompetencji, a także dopełnią utworzenie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.

– Przepisy są szczególnie ważne dla nowo powstałych ministerstw czy członków Rady Ministrów, którzy mają swoje obszary odpowiedzialności. Chodzi o politykę senioralną, politykę równości czy Ministerstwo Przemysłu. To ważna ustawa, która dopełnia nasze zobowiązania, jak choćby utworzenie na Śląsku Ministerstwa Przemysłu. To jedno z naszych zobowiązań koalicyjnych, które podjęliśmy i które jest realizowane. Ta ustawa wypełnia sprawy podziału kompetencji – mówił Wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz.

Wiceprezes Rady Ministrów podkreślił, że pewne obszary trzeba uporządkować. To m.in. kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, która powinna od początku znajdować się w Ministerstwie Infrastruktury.

– Zastaliśmy ogromny bałagan – Centralny Port Komunikacyjny nie był w Ministerstwie Infrastruktury, które ma dział transportu. Wynikało to wyłącznie z budowania udzielnych księstw przez naszych poprzedników i podziału łupów, a nie z podziału kompetencji merytorycznej. My to naprawiamy, regulujemy, doprowadzamy do normalności. Sprawami Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie zajmowało się Ministerstwo Infrastruktury i tam będzie Pełnomocnik do spraw CPK – poinformował Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Szczegółowe informacje na temat projektu ustawy o zmianach w funkcjonowaniu administracji rządowej.

Dbamy o pacjentów onkologicznych.

Kolejną sprawą, nad którą pracowała Rada Ministrów, była uchwała dotycząca Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jak podkreślił Wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz, wymagała ona aktualizacji – również ze względu na pandemię COVID-19.

– Trzeba było zaktualizować Narodową Strategię Onkologiczną, dlatego że z różnych przyczyn nie została wypełniona. Częściowo z przyczyny związanej z COVID–19. W momencie, kiedy ta strategia wchodziła w życie, pandemia była głównym obszarem aktywności i działalności Ministerstwa Zdrowia. Ograniczenia uniemożliwiały wdrożenie części tematów i projektów – poinformował Wiceprezes Rady Ministrów.

Opieka nad pacjentami onkologicznymi jest dla rządu szczególnie ważna. To nie tylko samo leczenie, ale także diagnostyka i wczesne rozpoznanie choroby.

– Narodowa Strategia Onkologiczna będzie wypełniana z wielką starannością. Chodzi również o dostępność do badań, choćby badań mammograficznych, które są bardzo potrzebne, żeby jak najwcześniej wykrywać chorobę. To jest nasz cel i jeden z priorytetów naszej koalicji – podejście całościowe, holistyczne do pacjenta, od momentu diagnostyki, aż do momentu zakończenia leczenia – mówił Władysław Kosiniak–Kamysz.

Aktywnie działamy na rzecz interesów polskich rolników.

Podczas posiedzenia rządu ministrowie omówili także działania podejmowane na rzecz polskiej wsi – w tym głównie planowane zmiany w unijnym Zielonym Ładzie.

– Konieczne są zmiany w Zielonym Ładzie, dotyczące m.in. odstąpienia od rygorystycznego traktowania, które jest nie do przyjęcia w sprawie nawozów czy ugorowania. Myślę, że cała Europa widzi negatywne skutki Zielonego Ładu, promowanego przez komisarza Wojciechowskiego, który wcześniej się tym bardzo dumnie chwalił – zaznaczył Wiceprezes Rady Ministrów.

W. Kosiniak–Kamysz odniósł się także do słów komisarza Wojciechowskiego, dotyczących możliwości odrzucenia Zielonego Ładu przez rolników w zamian za rezygnację z dopłat bezpośrednich.

– To jest stanowisko nie do przyjęcia. To jest stanowisko obraźliwe i uwłaczające polskim rolnikom. Nie tak powinien postępować komisarz UE do spraw rolnictwa. To nie dopłaty i nie rolnicy są problemem. Problemem są złe strategie proponowane przez pana komisarza, dotyczące Zielonego Ładu, ograniczające produkcję rolną – mówił Wicepremier.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maku/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.03.2024, 14:25
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ