Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- KPRM informuje:
Zapamiętajcie tę datę: 17 czerwca. W najbliższy czwartek wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni? Dlaczego będzie lepiej i prościej? Sprawdźcie.
Słowo wstępu: dzisiaj, aby założyć profil zaufany (PZ) mamy dwie główne opcje do wyboru. Pierwsza – przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Druga – wypełnienie wniosku w internecie, a później osobista wizyta w punkcie potwierdzającym.
Bez tymczasowości
Jest jeszcze jedna możliwość – założenie tymczasowego profilu zaufanego (TPZ, ważnego 3 miesiące, a nie 3 lata jak „tradycyjny”). Można to zrobić w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. I właśnie ta ostatnia opcja już w czwartek stanie się kolejną możliwością założenia „tradycyjnego” - ważnego 3 lata - profilu zaufanego.
Jak to możliwe? Dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.
Co jeszcze się zmieni? Wszystkie osoby, które mają tymczasowy profil zaufany staną się właścicielami „tradycyjnego” profilu zaufanego. Nic nie będą musiały robić – zrobimy to za nie. 17 czerwca ich TPZ zamieni się w PZ, czyli zamiast 3 miesięcy będzie ważny 3 lata.Wdrożenie nowości zaczniemy w nocy z 16 na 17 czerwca. Zrobimy wszystko, aby poszło jak najsprawniej. Jednak już teraz prosimy o wyrozumiałość, gdyby wystąpiły jakieś problemy.
Zmiany na lepsze
Jeśli masz tymczasowy profil zaufany – musisz wiedzieć, że:
- 17 czerwca – zmienimy twój tymczasowy profil zaufany w profil zaufany.
- W ciągu 24 godzin od wdrożenia (czyli 17 czerwca) mogą wystąpić przerwy w dostępie do Twojego profilu zaufanego. Jeśli nie będzie działał - spróbuj zalogować się później.
- Twój nowy profil zaufany będzie ważny dłużej – przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące!).
Jeśli czekasz na założenie tymczasowego profilu zaufanego – musisz wiedzieć, że:
- Od 17 czerwca od razu założymy ci profil zaufany. Jest ważny dłużej – bo aż 3 lata. Tymczasowy profil zaufany był ważny tylko 3 miesiące.
Co zyskacie dzięki zmianie?
- Wasz profil zaufany będzie ważny znacznie dłużej – aż 3 lata. Dopiero po 3 latach będzie wymagał przedłużenia. Kiedy będzie się zbliżał termin jego ważności – wyślemy przypomnienie.
- Właściciel tymczasowego profilu zaufanego nie mógł go samodzielnie przedłużyć, więc musiał składać wniosek o nowy profil. Teraz samodzielnie przedłużysz swój profil zaufany lub zmienisz w nim swoje dane.
Od kiedy zmiany?
W nocy z 16 na 17 czerwca planujemy przerwę techniczną. Jeśli właśnie wtedy chcielibyście skorzystać z profilu zaufanego, prosimy - zróbcie to wcześniej lub poczekajcie do zakończenia prac. Z góry – bardzo dziękujemy za wyrozumiałość!
Jeśli czekacie na rozpatrzenie wniosku o tymczasowy profil zaufany – nie musicie nic robić. Kiedy założymy Wam profil zaufany – wyślemy wiadomość i zaproszenie na rozmowę wideo z urzędnikiem. Podczas rozmowy potwierdzicie swój nowy profil zaufany.
Profil zaufany (PZ) umożliwia potwierdzenie tożsamości w internecie. Tak jak załatwiając sprawę w urzędzie - by udowodnić, że my to my - musimy pokazywać dowód, tak w internecie potrzebujemy profilu zaufanego. PZ to zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.
Profil zaufany umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Mając go możemy korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online.
Z profilu zaufanego korzysta już niemal 11,3 miliona Polaków. Tylko w tym roku założyło go już ponad 2,5 miliona osób.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.06.2021, 17:51 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |