Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Łódzkie: 40 mln zł z React-EU dla dwóch szpitali wojewódzkich

03.02.2023, 15:33aktualizacja: 03.02.2023, 15:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Waldemar Kowalczyk, dyrektor szpitala w Łagiewinikach, Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. M. Kopernika; Fot.: UMWŁ/Adam Staśkiewicz
Waldemar Kowalczyk, dyrektor szpitala w Łagiewinikach, Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. M. Kopernika; Fot.: UMWŁ/Adam Staśkiewicz
W czwartek zarząd województwa łódzkiego podpisał umowy na dofinansowanie – w sumie 40 mln zł - z dwoma wojewódzkimi szpitalami specjalistycznymi. Pieniądze mają sfinansować m.in. nowe oddziały szpitalne oraz zakup nowoczesnego wyposażenia. Środki pochodzą z programu React-EU - unijnego wsparcia na walkę ze skutkami pandemii.

Dofinansowane szpitale to Wojewódzkie Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Wojewódzkie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.

"W czasie pandemii pacjenci mieli nie tylko ograniczony dostęp do służby zdrowia, ale sami mniej chętnie przychodzili do szpitali obawiając się zakażenia. Teraz nadrabiają zaległości, co generuje kolejki i większe potrzeby ze strony placówek medycznych" – powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Nowe środki finansowe - w sumie 40 mln zł - pochodzą z unijnego programu React-EU, który wspiera walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. Kopernika podpisał dwie umowy: pierwszą na modernizację i przebudowę gabinetów Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej - w tym Pracowni Endoskopowej - których koszt jest szacowany na 15 mln zł oraz na rozbudowę Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej i utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Hematologicznej za blisko 19 mln zł. Dyrektor Szpitala Kopernika zapowiedział m.in. budowę 14 nowych pomieszczeń, w tym ośmiu atestowanych izolatek.

"Rozbudujemy też poradnie chorób nowotworowych układu pokarmowego, w tym jelita grubego – dodał dyrektor Szpitala im. Kopernika.

Pieniądze, które trafiły do Centrum Leczenia Płuc w łódzkich Łagiewnikach pomogą stworzyć nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej z 22 łóżkami.

"Zaaranżujemy w tym celu istniejącą przestrzeń uzupełniając ją dobudową części obiektu" – wyjaśnił Waldemar Kowalczyk, dyrektor Centrum Leczenia Płuc.

Szpitale mają czas na wykorzystanie pieniędzy do końca tego roku, ale obaj dyrektorzy deklarują, że poradzą sobie z szybkim terminem.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2023, 15:33
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.