Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAC: podpisanie listu intencyjnego ws. włączenia Warszawy do projektu Regionalnego Systemu Ostrzegania (komunikat)

31.08.2015, 14:44aktualizacja: 31.08.2015, 14:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy oraz Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie podpisali dziś (tj. 31 sierpnia br.) w Warszawie list intencyjny w sprawie włączenia Warszawy do projektu Regionalnego Systemu Ostrzegania.

- Regionalny System Ostrzegania nieustannie się rozbudowuje. Chcemy go rozwijać i dlatego schodzimy na poziom miasta, jakim jest aglomeracja warszawska i dziś do RSO dołącza Warszawa - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. – Jest to pierwsza tego typu inicjatywa włączająca do Regionalnego Systemu Ostrzegania samorząd. Dotychczas funkcjonował jedynie na szczeblu regionalnym - podkreślił szef MAC.

Aby Regionalny System Ostrzegania był usługą możliwie jak najlepiej służącą społeczności lokalnej, zdecydowano o włączeniu aglomeracji warszawskiej do projektu Regionalnego Systemu Ostrzegania. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego zostaną podjęte prace zmierzające do pilotażowego uruchomienia usługi RSO, skierowanej do mieszkańców oraz turystów odwiedzających stolicę.

- Dzięki RSO więcej ważnych informacji będzie dostępnych teraz dla zwykłego obywatela w mieście - zaznaczyła Hanna Gronkiewicz-Walz, prezydent Warszawy. – Wszyscy - nie tylko służby - którzy zaczną korzystać z aplikacji RSO, będą mogli łatwiej poruszać się po stolicy – dodała.

- Regionalny System Ostrzegania to system oparty o nowoczesne technologie. Komunikaty RSO dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO na smartfony i tablety, w programach TVP oraz w telegazecie, a także w telewizji hybrydowej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz drogą sms – przypomniał minister Andrzej Halicki. Zaznaczył jednak, że dotychczas nie było potrzeby użycia funkcji sms, która jest zastrzeżona wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne.

Według statystyk w pierwszym półroczu 2015 roku dzięki RSO przekazano prawie 2500 powiadomień i ponad 540 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna RSO (do końca lipca tego roku) miała prawie 270 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. upały, silny wiatr, burze), hydrologicznych (np. stany wodowskazów) czy informacji drogowych (np. korki, objazdy). - O dynamicznym rozwoju Regionalnego Systemu Ostrzegania świadczą ilości pobranej aplikacji na telefon czy wejść na strony internetowe z informacjami o RSO – podkreślił Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie. - To pokazuje, jak ważny jest ten system.

- RSO to ułatwienie dla mieszkańców regionu zagrożonego na przykład klęską żywiołową. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – podsumował szef MAC. – Mam nadzieję, że warszawiacy będą zadowoleni z aplikacji RSO –Warszawa.

Podpisanie listu odbyło się w Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Więcej informacji o Regionalnym Systemie Ostrzegania: www.mac.gov.pl/rso

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.08.2015, 14:44
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ