Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAC: wizyta Halickiego w Małopolsce (komunikat)

02.02.2015, 18:52aktualizacja: 02.02.2015, 18:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Kwestie pomocy finansowej z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w województwie małopolskim, funkcjonowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz realizacja projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa były przedmiotem wizyty Andrzeja Halickiego, ministra administracji i cyfryzacji w Małopolsce.

2 lutego 2015 r. (poniedziałek) minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, spotkał się w Krakowie z Jerzym Millerem, wojewodą małopolskim oraz Markiem Sową, marszałkiem województwa małopolskiego.

Minister administracji i cyfryzacji odwiedził także, utworzone w 2009 r. przez Wojewodę Małopolskiego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Krakowie. Jest to pierwsze CPR w Polsce. Początkowo odbierało zgłoszenia z numeru alarmowego 112 z terenu miasta Krakowa, potem – stopniowo – z kolejnych powiatów. Od listopada 2013 r., CPR w Krakowie obsługuje zgłoszenia na numer alarmowy 112 z terenu całego województwa małopolskiego.

-„Małopolska może być wzorem jeśli chodzi o działanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Najważniejsze w całym zespolonym systemie ratunkowym jest to, aby każdy z elementów wpływał na szybkość i dokładność jego działania. Tu widać zaangażowanie i dokładność w tworzeniu tych elementów, które są odpowiedzialne także za wydajność działania systemu” – powiedział minister Halicki.W 2014 roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie obsłużyło ponad milion zgłoszeń. Przeciętnie na jednego operatora numeru alarmowego 112 przypadało 165 zgłoszeń na zmianie dziennej i 80 zgłoszeń na zmianie nocnej.

„Spoglądając na prace związane z małopolską siecią szerokopasmową, zaczynam wierzyć, że terminy zostaną dochowane. To dla Małopolski trudne wyzwanie, ale wyraźnie widać jak od października ubiegłego roku prace nad realizacja zadania posunęły się znacząco do przodu” – dodał szef MAC po rozmowie z marszałkiem województwa.

Celem projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS) jest zapewnienie możliwości dostępu do usług szerokopasmowych dla mieszkańców, instytucji publicznych i przedsiębiorców w Małopolsce poprzez rozbudowę regionalnej i lokalnej infrastruktury światłowodowej. Projekt zakłada budowę sieci szkieletowo – dystrybucyjnych na zagrożonych wykluczeniem cyfrowym terenach województwa małopolskiego. Sieć powstała w ramach projektu będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio odbiorcom końcowym, tj. mieszkańcom, firmom i instytucjom z terenu Małopolski.

Minister Halicki odwiedził również gminę Raciechowice, która otrzymała dofinansowanie na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Straty powstałe w tej gminie, na skutek wystąpienia na jej terenie klęsk żywiołowych w latach 2010-2014 zostały oszacowane na kwotę ponad 11,5 mln złotych. Minister administracji i cyfryzacji przeznaczył z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej, w latach 2012-2014 blisko 6,5 mln złotych, co pozwoliło wyremontować m.in. 19 dróg i 5 mostów, w tym w 2014 roku 12 dróg i 5 mostów. Dzięki tym środkom umocniono także rów na drodze gminnej Raciechowice – Poznachowice Górne, wyremontowano przepust w ciągu drogi gminnej Sawa – Bojańczyce, a także ujęcie wody pitnej i wodociąg w Raciechowicach oraz budynek Ośrodka Zdrowia w Zegartowicach (dotacja 3,2 mln złotych).

Zgodnie z wnioskiem wojewody małopolskiego w 2015 roku planuje się przekazać gminie Raciechowice 1,7 mln zł na realizację zadań, które jednostka zgłosiła jako zadania priorytetowe do realizacji w 2015 roku, a które ucierpiały w wyniku intensywnych opadów atmosferycznych, które nawiedziły gminę w 2014 roku, w tym wyremontowanie mostu na rzece Krzyworzeka w ciągu drogi gminnej Czasław – Raciechowice wraz z remontem umocnień koryta.

Projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS) zakłada, że do końca września 2015 roku zostanie zrealizowana sieć szerokopasmowa o łącznej długości 3.151 km. Zgodnie z informacjami beneficjenta na koniec stycznia 2015 roku projekt osiągnął już 60 proc. zaawansowania prac projektowych i 25 proc. prac budowlanych. W ramach tego projektu planowane jest również wykorzystanie istniejącej infrastruktury – prawie 1900 km, co nie tylko spowoduje oszczędności wynikające z nieduplikowania się infrastruktury, ale znacznie przyśpieszy realizację tego ważnego dla regionu projektu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2015, 18:52
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ