Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Dzisiaj (10 października br.) w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyła się konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Kodowania, któremu patronuje Komisja Europejska, a w Polsce - m.in. resort administracji i cyfryzacji.
- Programowanie oraz umiejętności cyfrowe są bardzo ważne dla przyszłości zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej - powiedział Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Dodał, że rosnące zapotrzebowanie na pracowników posiadających umiejętności programowania jest jednym z największych wyzwań rynku pracy. Jak szacuje Komisja Europejska do 2015 roku na unijnym rynku pracy może brakować niemal 900 000 pracowników wykwalifikowanych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. - Znaczenie tych umiejętności będzie rosnąć wraz ze wzrostem wykorzystania technologii cyfrowych we wszystkich sektorach gospodarki. Dlatego wspieramy najbardziej wartościowe inicjatywy i innowacyjne projekty dotyczące kluczowych aspektów rozwoju cyfrowego, takie jak startujący jutro Europejski Tydzień Kodowania – zapewnił wiceminister Dombrowski.
Zaznaczył również, że ministerstwo dostrzega potencjał sektora pozarządowego i dlatego organizuje konkursy dla organizacji pozarządowych na dotacje pozwalające realizować projekty związane z promowaniem nauki programowania, adresowane zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych.
W inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania uczestniczyli m.in.: europoseł, Michał Boni, Blanka Fijołek, Mistrzyni Kodowania, Anna Mazgal (Young Advisor) z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.
Europejski Tydzień Kodowania trwać będzie w całej Europie od 11 do 17 października. W tym czasie będzie można nauczyć się programowania i zdobyć związane z nim nowe umiejętności. Autorami pomysłu jest grupa młodych doradców (Young Advisors) ds. agendy cyfrowej przy komisarz Neelie Kroes.
W Polsce w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania zaplanowano ponad sto wydarzeń, które odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Lublinie. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy, którzy są zainteresowani m.in. podniesieniem kwalifikacji zawodowych, a także dzieci oraz osoby starsze, które wcześniej nie zetknęły się z informatyką. Warsztaty z kodowania przeprowadzą m.in. Instytut Informatyki UW, Microsoft oraz organizacje zrzeszające programistów z całej Polski. Wstęp na poszczególne wydarzenia jest wolny. Jedynie w niektórych przypadkach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
* * *
Tegoroczną edycją Tygodnia Kodowania w Polsce zajmuje się Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Realizuje ono projekt „Programuj Przyszłość”, w ramach którego prowadzona jest koordynacja wydarzeń Code Week 2014 w Polsce. Projekt jest finansowany z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a celem - pokazanie, jak ważne będą w przyszłości umiejętności nie tylko obsługi komputera, lecz i programowania jego funkcji. Patronat nad wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Inicjatywę wspierają również Lider Cyfryzacji w Polsce oraz Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2014, 14:55 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |