Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:
Umożliwienie dobrowolnego łączenia samorządów, zwiększenie ich samodzielności i elastyczności, ułatwienie współpracy między samorządami, a także poprawa procedur realizacji ich zadań - to najważniejsze zmiany w przyjętym dziś (tj. 17 czerwca br.) przez rząd projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt został opracowany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji we współpracy ze stroną samorządową.
Ustawa usuwa bariery prawne utrudniające łączenie się samorządów oraz uatrakcyjnia zachętę finansową dla połączonych jednostek. Połączone gminy o niższych dochodach mogą zyskać w okresie 5 lat po połączeniu wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych (aktualnie jest to 5 pp).
Nowe przepisy mają między innymi zwiększyć samodzielność i elastyczność organizacyjną samorządów. Chodzi przede wszystkim o stworzenie możliwości zapewnienia wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych poprzez tworzenie centrów usług wspólnych.
Ustawa ma też ułatwić współpracę między samorządami. Tutaj kluczowa jest możliwość powoływania związków powiatowo-gminnych, usprawnienie procedury podejmowania decyzji przez związki jednostek samorządu terytorialnego oraz przyspieszenie procedury rejestracji takich związków. Ułatwi to m.in. koordynację zadań o znaczeniu strategicznym, np. organizację publicznego transportu zbiorowego.
Małe gminy (do 5 tys. mieszkańców) mają problemy związane z wyższymi kosztami działalności, brakiem wystarczającego zaplecza kadrowego, niekorzystną strukturą demograficzną czy migracjami. Dlatego ustawa przewiduje również zwiększenie zachęt do łączenia samorządów, tak aby korzystały na tym jednostki osiągające niższe wpływy z PIT.
Ustawa wprowadza też zmiany w wielu przepisach prawa materialnego związane z realizacją procedur administracyjnych i podatkowych na szczeblu lokalnym. Ułatwią one obywatelom stosowanie tych przepisów, a w przypadku jednostek samorządu terytorialnego zmniejszą koszty realizacji zadań. Chodzi na przykład o uproszczenie i usprawnienie procedur dotyczących wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów oraz zmianę m.in. przepisów dotyczących podatku od nieruchomości oraz ustaw o podatku leśnym i rolnym.
Projekt ustawy jest wynikiem dialogu ze stroną samorządową. Przygotowanie założeń do ustawy było poprzedzone zbieraniem od samorządów pomysłów i postulatów. Projekt założeń i ustawy był konsultowany ze stroną samorządową podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.06.2014, 18:13 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |