Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że dziś (tj. piątek, 9 stycznia br.) wieczorem przewidywany jest wzrost siły wiatru.
Silny wiatr ma pojawić się dziś wieczorem i utrzymywać w nocy. Na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć 100 km/h, w Tatrach - 120 km/h, a w Sudetach - do 140 km/h. W głębi kraju wiać może w porywach do 80 km/h. Zjawisko może spowodować może uszkodzenia sieci energetycznych, a także lokalne utrudnienia w ruchu drogowym.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (stan na godz. 13.00) w strefie brzegowej silne porywy wiatru do 11 w skali B (115 km/h) spowodować mogą sztorm. W portach: Świnoujście, Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno, Ustka, Rowy oraz Łeba obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe. IMiGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia dla Wybrzeża wschodniego (woj. pomorskie) o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych, lokalnie osiągnięcia alarmowych.
W związku z opadami deszczu oraz topnieniem pokrywy śnieżnej, w ciągu kolejnych dni możliwy jest wzrost stanów wody na środkowych dopływach Odry z możliwością przekroczenia stanów alarmowych (wydano ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia – najwyższe).
W piątek najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w szczytowych partiach Tatr (do 105 km/h). Na pozostałym obszarze kraju nie przekroczyły one 70 km/h. Wiatr uszkodził linie energetyczne na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Wszystkie awarie usunięto.
Służby zarządzania kryzysowego wojewodów na bieżąco monitorują sytuację. Ponadto informacje o zagrożeniach zamieszczane są w aplikacji RSO (Regionalny System Ostrzegania) dostępnej na telefony komórkowe, na pasku telegazety telewizji regionalnej TVP oraz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.
W czasie gwałtownych zjawisk pogodowych warto pamiętać o zastosowaniu się do zasad bezpiecznego zachowania:
- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
- w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku;
- w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz);
- z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
- silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe;
- przebywając na zewnątrz, postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
- podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
- zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach;
- pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.
Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:
112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.01.2015, 16:20 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |