Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Marzena Machałek: startuje konkurs na 120 Branżowych Centrów Umiejętności

16.09.2022, 12:30aktualizacja: 16.09.2022, 12:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Gospodarka się rozwija i ponad 50 proc. uczniów będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma. Dlatego ogłaszamy konkurs na Branżowe Centra Umiejętności – 120 wiodących ośrodków kształcenia branżowego i technicznego – powiedziała Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki w rozmowie z PAP podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Startuje konkurs na Branżowe Centra Umiejętności (BCU), które będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania odpowiadającego na zapotrzebowanie w danej branży. Z oferty centrów skorzystają uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy, a także pracownicy chcący podnieść swoje kwalifikacje. 

„Branża będzie pokazywać to, co jest najbardziej istotne i najbardziej innowacyjne. Uczniowie będą się uczyć praktycznej nauki zawodu, nauczyciele dokształcać, a ludzie dorośli zdobywać nowe kompetencje. To wszystko będzie służyło rozwojowi polskiej gospodarki” – podkreśliła Marzena Machałek.

Projekt 120 BCU to inwestycja o wartości ponad 1,4 mld zł skierowana do przedstawicieli poszczególnych branż. Nabór wniosków do konkursu potrwa 3 miesiące. W jego wyniku pierwsze 20 centrów powstanie już w 2023 r., kolejne 100 do końca 2024 r. Będą tworzone przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego.

„Projekt będzie realizowany z funduszy krajowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mamy już podpisane umowy z Polskim Funduszem Rozwoju i z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i bardzo się cieszę, że będziemy ten projekt realizować, bo jest to bardzo ważny element rozwoju kształcenia branżowego i technicznego w Polsce” - zaznaczyła Marzena Machałek.

Dodała, że trwają rozmowy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, z pracodawcami oraz przedstawicielami nauki i wszyscy partnerzy rozumieją, jak ważna jest branżowa edukacja. 

„Istotą reformy szkolnictwa branżowego i technicznego jest współpraca z pracodawcami, z biznesem oraz z rzemiosłem – ze wszystkimi przedstawicielami polskiej gospodarki, którzy mają wpływ na to, jak powinni być kształceni młodzi ludzie, a także jak będą mogli przekwalifikować się ludzie dorośli”- powiedziała. 

BCU będą specjalizowały się w danej dziedzinie gospodarki, m.in. w automatyce, robotyce, mechatronice, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle lotniczym, energetyce odnawialnej, transporcie, spedycji i logistyce, czy w przetwórstwie spożywczym. Każdej dziedzinie gospodarki zostanie przypisane 1 centrum w kraju, a o jego lokalizacji zadecyduje dana branża. 

Marzena Machałek wyjaśniła, że Ministerstwo Edukacji i Nauki skoordynowało również doradztwo zawodowe, a także prowadzi prognozy zapotrzebowania na istotne z punktu widzenia krajowego i regionalnego rynku pracy zawody. Dzięki temu samorządy są zainteresowane tworzeniem klas w zawodach, na które jest zwiększone zapotrzebowanie.

„Zainteresowanie tym projektem jest ogromne. Przez rok spotkaliśmy się z przedstawicielami wszystkich branż w Polsce, zachęcając ich gorąco do zaangażowania się w projekt i to przyniosło rezultaty” - powiedziała.

Minister Machałek wyraziła także uznanie dla zaangażowania Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, polskiego operatora programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi Polacy mogą zdobywać wiedzę i kwalifikacje z granicą. 

„FRSE reprezentuje wielokierunkowe myślenie, które przekłada się na połączenie myśli naukowej z praktycznymi wdrożeniami projektów unowocześniających polski przemysł i polską gospodarkę. A gdyby nie mobilność młodzieży, nie byłoby nowoczesnego myślenia o współczesnych kompetencjach” – podkreśliła Marzena Machałek.

XXXI Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.09.2022, 12:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ