Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Krajobraz cyberprzestrzeni: roczne sprawozdanie o cyberbezpieczeństwie (komunikat)

16.04.2025, 12:30aktualizacja: 16.04.2025, 17:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

W 2024 roku liczba zgłoszeń dotyczących naruszeń bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych wzrosła o 60 proc., a realnie zidentyfikowanych incydentów – o 23 proc. w stosunku do roku 2023. Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa po raz drugi w historii przedstawił sprawozdanie z działań państwa na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego w 2024 roku. Dokument prezentuje skalę zagrożeń, działania instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo oraz rekomendacje na kolejne lata. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia resort cyfryzacji pracuje nad uruchomieniem nowego portalu CYBER.GOV.PL, wspiera samorządy w migracji do chmury i wprowadza zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

"W 2024 roku odnotowaliśmy ponad 627 tysięcy zgłoszeń incydentów – o 60 procent więcej niż rok wcześniej. To sygnały od obywatelek i obywateli, których bezpieczeństwo w sieci państwo ma obowiązek chronić. Sprawozdanie pokazuje nie tylko skalę zagrożeń, ale i realizowane działania. Udostępniamy narzędzia, które wzmacniają system cyberbezpieczeństwa i kierujemy realne wsparcie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne" — mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pełniący jednocześnie funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Cyberzagrożenia w liczbach

W 2024 roku CSIRT-y poziomu krajowego zarejestrowały łącznie 111 660 incydentów bezpieczeństwa teleinformatycznego. CSIRT NASK odnotował 103 449 przypadków (wzrost o 29 proc. w stosunku do poprzedniego roku), CSIRT GOV – 3 991 (spadek o 15 proc.), a CSIRT MON – 4 220 (spadek o 28 proc.). Oznacza to ogólny wzrost liczby incydentów o 23 proc. w skali kraju.

Samych zgłoszeń dotyczących możliwych naruszeń było jeszcze więcej – łącznie 627 339 (wzrost o 60 proc.). CSIRT NASK zarejestrował wzrost liczby zgłoszeń o 64 proc. a liczba incydentów w jego rejestrze wzrosła z 80 267 do 103 449. Średnia dzienna liczba incydentów obsługiwanych przez NASK wzrosła z 220 do 283.

Odnotowano również 57 proc. więcej tzw. incydentów poważnych – tych, które mogą wpływać na ciągłość działania instytucji – oraz 58 proc. więcej incydentów w sektorze publicznym.

Nowy portal CYBER.GOV.PL: centrum współpracy i reagowania

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi nową platformę CYBER.GOV.PL. Dzięki niej wszystkie usługi i narzędzia z zakresu cyberbezpieczeństwa będą dostępne w jednym miejscu. Będzie to centralny punkt kontaktu dla wszystkich uczestników krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Celem jest uproszczenie zgłaszania incydentów i wymiany informacji oraz zapewnienie realnego wsparcia w podnoszeniu poziomu zabezpieczeń.

CYBER.GOV.PL umożliwi zgłaszanie incydentów, dostęp do ostrzeżeń i komunikatów, kontakt z CSIRT-ami oraz automatyczną wymianę danych z organami ścigania i innymi instytucjami. Portal zintegruje już istniejące narzędzia, takie jak moje.cert.pl, s46, bezpiecznedane.gov.pl czy szkolenia PWCyber. Będzie dostępny zarówno dla instytucji publicznych, jak i obywateli.

Nowelizacja ustawy o KSC: więcej sektorów, nowe obowiązki

W 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Zmiany mają dostosować polskie prawo do wymagań unijnej dyrektywy NIS 2 i wzmocnić odporność państwa na zagrożenia cyfrowe.

Projekt przewiduje wzmocnienie kompetencji Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w zakresie reagowania na zagrożenia. Planowane jest także powołanie sektorowych CSIRT-ów, rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ustawą oraz wprowadzenie obowiązku zarządzania ryzykiem w sektorze publicznym i branżach kluczowych – takich jak energetyka, zdrowie, telekomunikacja, infrastruktura cyfrowa i bankowość.

Samorządy i lokalne instytucje: wsparcie, szkolenia i chmura

Sprawozdanie wskazuje, że samorządy i instytucje lokalne wymagają szczególnego wsparcia w zwiększaniu poziomu cyberbezpieczeństwa, co wynika z ograniczonych budżetów i dostępności specjalistów IT.

Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest migracja lokalnych usług publicznych do rozwiązań chmurowych, takich jak Rządowa Chmura Obliczeniowa (RChO) i Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD). Chmura ma zwiększyć bezpieczeństwo danych, ograniczyć koszty i poprawić dostępność usług.

Ponadto planowane jest tworzenie lokalnych zespołów reagowania (CSIRT) i centrów operacyjnych (SOC), które będą wspierać jednostki samorządu terytorialnego w reagowaniu na zagrożenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2025, 12:30
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ