Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: tysiące dzieci w Polsce przez dwa tygodnie października bawiły się programowaniem - co 9 minut startował kolejny warsztat (komunikat)

24.10.2017, 15:42aktualizacja: 24.10.2017, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MC informuje:

W niedzielę zakończyła się 5. edycja Code Week, czyli Europejskiego Tygodnia kodowania. Przez dwa tygodnie w całym kraju odbyło się ponad 2220 warsztatów dla dzieci, co daje nam drugie miejsce w Europie.

Słowo programowanie często kojarzone jest z czymś skomplikowanym i niedostępnym dla większości społeczeństwa. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą poprzez zabawę uczyć się programować. Ponad 100 warsztatów było zorganizowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Przez minione dwa tygodnie ponad 843 podmioty podjęły się organizacji warsztatów dla dzieci. Wydarzenia odbywały się w przedszkolach, szkołach bibliotekach i setkach innych miejsc. W dużej mierze warsztaty, szczególnie dla najmłodszych, organizowane były w formie zabawy. Roboty jeździły po trasach rysowanych przez roboty, pokonywały labirynty i wykonywały inne polecenia przygotowane przez dzieci. Często aby zrobić pierwsze kroki w dziedzinie programowania, wystarczą podstawowe przybory szkolne, trochę czasu i chęć!

Dla starszych dzieci oferta była już znacznie szersza. Uczestnicy przy pomocy aplikacji na komputer bądź tablet mogli w pełni kontrolować pojazdy oraz roboty, programując ich zachowanie i poruszanie poprzez specjalnie do tego stworzone aplikacje.

Coraz więcej działań jest podejmowanych zarówno przez placówki edukacyjne, jak i szkoły na rzecz edukacji dzieci w zakresie nauki programowania. Stąd pomysł na stworzenie bazy wiedzy i materiałów dostępnej dla każdego, kto chciałby spędzić czas z dzieckiem na twórczej zabawie. Powstała strona www.koduj.gov.pl, która będzie informować o wszelkich inicjatywach związanych z nauką programowania dla dzieci. Znajdują się tam również przygody, które może odbyć każdy w domu z dzieckiem, spotykając przedstawicieli świata cyfrowego, jak chociażby pralka, czajnik lub toster. Znajdują się tam również scenariusze zajęć, z których mogą korzystać nauczyciele, którzy chcieliby w ramach zajęć wprowadzić aspekty programowania.

Kwestia kształcenia w zakresie programowania wydaje się coraz bardziej palącym tematem. W branży IT 2016 rok został zamknięty z deficytem niemal 50 tys. programistów. Prognozy wskazują, że problem będzie się pogłębiał i w ciągu najbliższych 3 lat deficyt ten wzrośnie do 1 mln.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2017, 15:42
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ