Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
W miniony weekend Bydgoszcz była gospodarzem jednego z najbardziej ambitnych wydarzeń technologicznych w historii polskiej administracji – HackNation 2025. W pierwszym w Polsce hackathonie wdrożeniowym organizowanym przez i dla administracji publicznej ponad półtora tysiąca innowatorów opracowało rozwiązania dla 16 wyzwań przygotowanych przez różne instytucje państwowe.
– To jest wielkie wydarzenie dla Polski. Zbudowaliście coś niebywałego, połączyliście pasję do sektora ICT z przyszłością państwa. Ten projekt nie udałby się bez waszego zaangażowania. Bez tych setek uśmiechniętych ludzi, którzy przyjechali do Bydgoszczy, aby zrobić to wydarzenie wspólnie z polskim rządem. Kończy się HackNation 2025, ale nie kończy się ten projekt. To jest pierwszy krok w kierunku budowania wielkiej pasji do administracji ze strony młodych. Spotykamy się za rok! – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w trakcie ceremonii finałowej.
Przez 24 godziny, między 6 a 7 grudnia br., Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze tętniło pracą. Półtora tysiąca uczestników analizowało dane, projektowało, programowało i testowało swoje pomysły, mierząc się z 16 zadaniami przygotowanymi przez administrację publiczną oraz spółki Skarbu Państwa.
Jednym z filarów HackNation była grupa ponad 250 mentorów – specjalistów z różnorodnych dziedzin, związanych zarówno ściśle z technologią, jak też z cyberbezpieczeństwem, prawem czy biznesem. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele instytucji, które przygotowały zadania, dzięki czemu uczestnicy mogli bezpośrednio rozwiewać wątpliwości dotyczące specyfiki poszczególnych wyzwań i lepiej rozumieć potrzeby państwa.
16 rozwiązań z potencjałem
Po zakończeniu 24-godzinnej pracy nad projektami jury oceniło wszystkie zgłoszone rozwiązania i dla każdego z 16 zadań wybrało trzy najlepsze propozycje. Ich twórcy zaprezentowali swoje prototypy, tłumacząc założenia, sposób działania oraz możliwe ścieżki rozwoju.
Spośród finałowych trójek jurorzy wskazali po jednym rozwiązaniu na każde zadanie, które w ich ocenie ma największy potencjał do wdrożenia w administracji publicznej.
– W Bydgoszczy udało nam się połączyć zapał do nowoczesnych technologii z administracją publiczną i zmotywować młodych ludzi z całej Polski do zmierzenia się z wyzwaniami, przed którymi stoi państwo. Uczestnicy sprawili nam mikołajkowy prezent, tworząc rozwiązania, z których będą korzystać nasi rodacy i które zapiszą się w historii – powiedział wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński, podsumowując HackNation 2025.
Każdy zespół, który przygotował zwycięski projekt, otrzymał nagrodę w wysokości 25 tys. złotych oraz możliwość dalszej współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za poszczególne wyzwania.
Nagrody wręczał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz reprezentanci instytucji, które przygotowały zadania dla uczestników. Wśród nich był wicepremier i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, a także wiceminister finansów i Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.
Nie tylko kodowanie
Choć głównym celem HackNation była intensywna praca nad rozwiązaniami realnych problemów i wsparcie sektora publicznego, na uczestników czekała także strefa partnerów. Mogli tam porozmawiać z przedstawicielami firm i instytucji wspierających wydarzenie oraz złapać oddech między kolejnymi etapami pracy.
W ciągu doby uczestnicy mieli także możliwość odprężenia się podczas zabaw i konkursów z nagrodami, które pozwalały na chwilowe oderwanie się od kodu i ekranów i integrację z innymi zespołami. Dzięki temu HackNation stał się nie tylko wyzwaniem technologicznym, lecz także przestrzenią sprzyjającą budowaniu relacji i tworzeniu społeczności innowatorów.
Zwycięzcy HackNation 2025
Poniżej prezentujemy listę zespołów, które stworzyły zwycięskie rozwiązania dla poszczególnych wyzwań:
- Cyfrowy nieśmiertelnik (Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej) – WiWav
- Gaming: Los decyduje (Totalizator Sportowy) – All ink
- Scenariusze jutra (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) – maciejkopiec06@gmail.com
- Odnalezione zguby (Ministerstwo Cyfryzacji) – OneMoreFix
- Zobacz to, czego nie widać (JSW IT Systems) – CombAIns
- Wyszukiwarka anomalii (Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa) – MEWA
- Kontrola zakładów wzajemnych (Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa) – Extempore
- AI w służbie decyzji (Ministerstwo Sportu i Turystyki) – Programiści PWR
- ZUS Accident Notification Tool (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – kanapowcy
- Chmura pod kontrolą (Centralny Port Komunikacyjny) – HackStorm
- Ścieżka prawa (Ministerstwo Cyfryzacji i Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji) – Code Casimir
- Prawda w sieci (Centralny Ośrodek Informatyki) – no signal
- Zgrany budżet (Ministerstwo Cyfryzacji) – kurki
- Bydgoszcz – Ścieżki Pamięci 2.0 (Urząd Miasta Bydgoszcz) – Adrian Michalski
- Indeks Branż (PKO BP) – kozlowski_d@hotmail.com
- Dane bez twarzy (NASK) – Habanero Code
Pełne treści wyzwań dostępne są na stronie hackathonu: hacknation.pl
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ has/ js/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
| Data publikacji | 09.12.2025, 14:32 |
| Źródło informacji | MC |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |