Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: 2 września w szkołach i placówkach - bezpieczeństwo (komunikat)

02.09.2020, 17:01aktualizacja: 02.09.2020, 17:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

We wtorek rozpoczął się rok szkolny 2020/2021, w którym szkoły wracają do stacjonarnego nauczania. We wtorek odbyły się w szkołach inauguracje, od środy prowadzone są lekcje. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej zapytana została w środę przez PAP, w ilu szkołach w związku z sytuacją epidemiczną nie odbywają się dziś lekcje w trybie stacjonarnym, lecz w trybie zdalnym bądź hybrydowym.

"Wczoraj, 1 września, niemal we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych zajęcia odbyły się w trybie stacjonarnym. Wystąpiły pojedyncze przypadki związane z nałożoną kwarantanną na pracowników szkoły (np. powiat limanowski) albo opóźnieniami wynikającymi z przedłużającym się remontem pomieszczeń szkolnych (np. powiat wołomiński)" – napisała rzeczniczka.

"Dziś, 2 września, zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, na ponad 48,5 tys. szkół i przedszkoli w trybie mieszanym pracuje jedynie 12 placówek (tj. 0,02 proc.). W 47 przypadkach w skali całego kraju nauka realizowana jest w trybie zdalnym (tj. 0,1 proc.)" – podała.

Zaznaczyła, że to zgłoszenia dotyczące placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna – po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji – wydała pozytywną zgodę na pracę szkoły w innym niż stacjonarny tryb nauki.

"Będziemy monitorować sytuację w szkołach i placówkach. Bezpieczeństwo uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli jest dla nas najważniejsze" – zapewniła Ostrowska.

Przypomniała, że w roku szkolnym 2020/2021 w blisko 22 tys. szkół uczyć się będzie 4,6 mln uczniów, w tym w szkołach podstawowych ponad 3 mln uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia oraz szkołach przysposabiających do pracy) ok. 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 190 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 120 tys. słuchaczy.

"Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i rodzice czekali na ten moment. Przez całe wakacje przygotowywaliśmy się do uruchomienia szkół i placówek w trybie stacjonarnym, dając jednocześnie dyrektorom narzędzia do przejścia w tryb mieszany lub zdalny, jeśli w danej szkole pojawi się zagrożenie epidemiczne i powiatowa inspekcja sanitarna wyda pozytywną opinię dotyczącą zmiany trybu pracy szkoły" – napisała rzeczniczka MEN.

Wskazała, że ostatnie tygodnie sierpnia były intensywnym czasem przygotowań do bezpiecznego powrotu do szkół.

"To szereg wytycznych, regulacji prawnych, materiałów i działań informacyjnych (poradników, plakatów, spotów, Q and A – najczęstsze pytania i odpowiedzi), kierowanych zarówno do dyrektorów, jak i uczniów oraz rodziców. To wytężona praca nad tym, aby wesprzeć dyrektorów szkół i placówek w organizacji nowego roku szkolnego w tych wyjątkowych warunkach. Jednocześnie w ramach bieżących działań przekazaliśmy dyrektorom środki ochrony – ponad 50 mln maseczek i 5 mln litrów płynów do dezynfekcji. Do szkół trafi także blisko 75 tys. termometrów bezdotykowych" – podała.

Poinformowała też, że kuratorzy oświaty wraz z przedstawicielami inspekcji sanitarnej organizowali spotkania z dyrektorami szkół. W sumie odbyło się 465 spotkań w całym kraju, w których udział wzięło 27,6 tys. dyrektorów. Dodała, że podczas spotkań przedstawiciele inspekcji sanitarnej przekazywali dyrektorom bezpośrednie numery telefonów do szybkiego kontaktu w przypadku pojawienia się sytuacji zagrożenia epidemicznego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.09.2020, 17:01
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ