Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje:
W ramach rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych „Szkoła dla wszystkich” zostaną rozdysponowane środki pozyskane w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Celem programu rządowego jest wsparcie polskich szkół i polskich nauczycieli, zwłaszcza w perspektywie nowych uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji i uchodźczym. Program rządowy to przede wszystkim wsparcie środowiska szkolnego (nauczycieli, dyrektorów, asystentów międzykulturowych), które w sposób bardziej efektywny będzie mogło wspierać uczniów i uczennice z doświadczeniem migracji.
W sumie wartość pozyskanych środków europejskich wynosi 116 256 626 euro, czyli prawie pół miliarda złotych.
W ramach zmienionego – decyzją Komisji Europejskiej z 14 stycznia br. – programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) zaplanowano, że wsparcie otrzymają polskie szkoły, które przyjęły lub przyjmą 30 tys. uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym, w tym Ukrainy, rozpoczynających naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w latach 2024-2027.
Wsparcie w ramach Programu obejmuje m.in.:
1. Podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty (nauczycieli oraz osób wspierających proces edukacyjny w środowisku wielokulturowym) m.in. w następujących tematach:
- efektywne metody nauczania uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym,
- ocenianie uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym,
- wsparcie nauczycieli w pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych,
- rozwój kompetencji liderów edukacyjnych w efektywnym zarządzaniu szkołą.
2. Wsparcie całego środowiska szkolnego, przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji i uchodźczym, i ich rodziców oraz integrację w oddziałach dla ich rówieśników w ramach szkoły, do której uczęszczają uczniowie i uczennice (opracowanie materiałów metodycznych dotyczących pracy z osobami dotkniętymi traumą wojenną, w tym z zespołem stresu pourazowego, konsultacje specjalistyczne, doradztwo zawodowe i wsparcie w procesie wejścia na rynek pracy, wsparcie kadr systemu oświaty rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych), w tym zatrudnienie asystentów międzykulturowych
Program będzie realizowany do 31 sierpnia 2027 r.
Program rządowy „Szkoła dla Wszystkich” realizowany będzie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Działania realizowane w ramach Programu finansowane będą ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu państwa na współfinansowanie projektów. Wartość wsparcia wynosi 116 256 626 EUR(w tym finansowanie unijne 95 933 376 EUR i finansowanie krajowe 20 323 250 EUR).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bk/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.01.2025, 15:23 |
Źródło informacji | MEN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |