Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje:
www.naszelemenatrz.men.gov.pl – to na tej stronie – zgodnie z zapowiedziami -opublikowana została wczoraj druga część „Naszego Elementarza”, darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów.
Podobnie jak w przypadku pierwszej części darmowego podręcznika, także i teraz czekamy na opinie i uwagi. Konsultacje społeczne drugiej części potrwają dwa tygodnie - do 7 lipca 2014 r. Każdy zainteresowany może je przesłać wykorzystując formularz umieszczony na stronie naszelementarz.men.gov.pl
- Zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które się przygotowują do pójścia do szkoły, aby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.
Autorkami drugiej części elementarza są Maria Lorek i Lidia Wollman.
Z opublikowanej dzisiaj części, uczniowie pierwszych klas korzystać będą przez kolejne trzy miesiące roku szkolnego (grudzień, styczeń, luty; z pierwszej części – wrzesień, październik, listopad).
- W drugiej części dzieci odnajdą znajome osoby - koleżanki i kolegów poznanych w poprzedniej części naszego Elementarza. Z tą częścią podręcznika spędzą zimowe miesiące - grudzień, styczeń i luty. Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat. Poznają kolejne opowiadania, bajki, komiks – mówi Maria Lorek. – Dzieci wybiorą się - tym razem - na zimowy spacer do lasu. Przeprowadzą ciekawe eksperymenty. Pragniemy, by czas spędzony z Elementarzem był dla nich wielką i piękną przygodą, i by z radością oczekiwali na jego trzecią część – dodaje autorka.
Z książki pierwszoklasiści uczyć się będą języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. Dzięki niej rozwijać będą także zdolności artystyczne. W tej części elementarza uczniowie spotkają się m.in. z liczbami: 5, 0, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. Poznają także nowe litery: N, C, ę, ą, Ł, B, G i Z.
Także i drugą część podręcznika wydrukuje Centrum Usług Wspólnych – instytucja gospodarki budżetowej podległa Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- Do każdej z części podręcznika przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli - Przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne – przypomina Maria Lorek. Przewodnik do pierwszej części został opublikowany w maju.
Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Uczniowie będą z nich korzystać kolejno przez: z pierwszej części (jesień) – przez trzy pierwsze miesiące roku szkolnego, drugiej części (zima) – trzy kolejne miesiące, trzeciej (wiosna) – dwa miesiące, czwartej (lato) – dwa ostatnie miesiące roku szkolnego.
Wszystkie części zostaną opublikowane w trakcie wakacji. Pierwsza, wydrukowana część podręcznika dotrze do szkół przed początkiem roku szkolnego. Kolejne – trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.
Podręcznik jest wieloletni. Służyć będzie trzem rocznikom pierwszoklasistów.
Zachęcamy do śledzenia strony www.naszelementarz.men.gov.pl
To tam znajdą Państwo szczegółowe informacje nie tylko na temat „Naszego Elementarza”, ale i dotyczące pozostałych zmian w dostępie do podręczników. W zakładce „dla nauczycieli” na bieżąco publikujemy najczęściej pojawiające się w tym kontekście pytania wraz z odpowiedziami.
Przypomnijmy, do 2017 r. – z punktu widzenia rodziców – podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne. Książki (z wyjątkiem podręczników dla klas I-III szkół podstawowych, przygotowywanych na zlecenie MEN), a także materiały ćwiczeniowe będą finansowane z dotacji celowej.
Reforma rozpoczyna się w tym roku. Od września 2014 r. obejmie pierwszoklasistów. Otrzymają darmowy podręcznik, szkoła – z dotacji celowej – kupi dla nich podręcznik do nauki języka obcego oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe. Podręczniki będą własnością szkoły, która będzie je wypożyczała uczniom.
Szkoły mogą już składać zapotrzebowanie na „Nasz Elementarz”. Umożliwia to uruchomiona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej aplikacja.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.06.2014, 11:14 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |