Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: List Ministra Edukacji Narodowej do Prezydenta m. st. Warszawy (komunikat)

10.07.2019, 20:06aktualizacja: 10.07.2019, 20:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MEN informuje:

Dziś, 10 lipca br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przekazał prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu list, w którym odniósł się kwestii związanych z wdrażaniem kolejnych etapów reformy oświaty, a przede wszystkim do zagadnień związanych z warszawską edukacją. List został wręczony podczas spotkania, które obyło się na zaproszenie ministra edukacji w gmachu MEN.

W liście minister Dariusz Piontkowski odniósł się do kwestii reformy systemu edukacji.

"Reforma strukturalna i programowa edukacji oraz zmiany w szkolnictwie zawodowym są odpowiedzią na oczekiwania środowisk zainteresowanych polską szkołą, w tym przede wszystkim rodziców, uczniów i nauczycieli. Projektowane zmiany były przemyślane i zaplanowane, a potem szeroko konsultowane w ramach ogólnopolskiej debaty o reformie oświaty. Ministerstwo realizowało kampanie informacyjne przybliżające rodzicom, nauczycielom i uczniom wdrażane zmiany" – podkreślił minister edukacji.

W swoim piśmie szef MEN wymienił jakie wparcie samorząd Warszawy otrzymuje od państwa.

"Pragnę także przypomnieć, że miasto stołeczne Warszawa, podobnie jak inne samorządy, korzysta także z dodatkowych środków z budżetu państwa w ramach kilku rządowych programów realizowanych w tej kadencji parlamentu. Ta pomoc finansowa wykracza poza ustawowe obowiązki państwa, a pozwala wypełnić zadania własne samorządu. Warszawa w ramach programu +Aktywna Tablica+ otrzymała w latach 2017-2019 prawie 2,4 mln zł. Wsparcie trafiło do 171 szkół. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przyniósł z kolei stolicy dodatkowo ponad 3,7 mln zł" – zaznaczył minister Dariusz Piontkowski.

Minister Edukacji Narodowej podkreślił również z jakich programów rządowych korzysta samorząd m.st. Warszawy.

"W latach 2017-2019 Warszawa otrzymywała dotacje celowe przeznaczone m.in. na stypendia i zasiłki szkolne (przeszło 5 mln zł), wyprawkę szkolną (1,3 mln), bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe (ponad 41 mln zł) czy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników (1 mln zł). Dofinansowanie z programu +Dobry Start+ wyniosło natomiast 73,9 mln zł. Łącznie w latach 2017-2019 z budżetu państwa trafiło do miasta stołecznego Warszawy ok. 128 mln zł".

W załączniku zamieszczamy pełną treść listu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2019, 20:06
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ