Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MEN informuje:
Nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty w warszawskich liceach – komentarz MEN
Nie ma w tej chwili i nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty w niektórych warszawskich liceach. Informowanie przez władze Warszawy o rozważaniu takiego rozwiązania jest celowym wprowadzaniem rodziców w błąd i nieuzasadnioną próbą wywołania niepokoju.
Przepis, który pozwala na prowadzenie obowiązkowych zajęć w szkołach w sobotę nie jest niczym nowym, istnieje już od 16 lat. Lekcje mogą być prowadzone np. w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Dotychczas zapis ten był wykorzystywany przez dyrektorów szkół jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach (m.in. przedłużający się remont placówki oświatowej, czy skutki złych warunków atmosferycznych).
Duża konkurencja do szkół tzw. najwyżej notowanych w rankingach nie jest związana z reformą. To zjawisko znane od lat, gdyż do warszawskich tzw. dobrych liceów aplikują uczniowie z całej Polski. Są to w ogromnej części laureaci kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Tytuł laureata gwarantuje im pierwszeństwo wyboru szkoły.
Najwyższy czas, aby władze Warszawy zaczęły inwestować w budowę nowych placówek oświatowych. Nie może być tak, że w planie zagospodarowania przestrzennego pojawia się duże osiedle, a nie buduje się jednocześnie żłobka, przedszkola czy szkoły. Przypominamy również warszawskim urzędnikom, że przepełnione szkoły w wielu dzielnicach to efekt wieloletnich zaniedbań, m.in likwidacji wielu szkół.
Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku władze stolicy alarmowały, że wielu nauczycieli straci pracę. Rzeczywistość była inna, wzrosła liczba etatów tak jak od początku prognozowaliśmy. W tym roku ponownie władze Warszawy próbują przykryć swoje zaniedbania strasząc rodziców i uczniów.
W 2019 roku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz absolwenci ostatniej klasy gimnazjum. Warto podkreślić, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły.
Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia br. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wystosowała list do dyrektorów szkół i nauczycieli poświęcony zmianom w systemie edukacji w roku szkolnym 2018/2019. We wrześniu Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało kampanię informacyjną, skierowaną do rodziców i uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjów, dotyczącą rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Na stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zostały zamieszczone najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące rekrutacji, terminy egzaminów po szkole podstawowej oraz gimnazjum, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów. Informacje z przeznaczeniem dla uczniów i ich rodziców będą aktualizowane i uzupełniane o nowe treści.
Warto podkreślić, że już wkrótce do uczniów i ich rodziców trafią ulotki dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Będą to kolejne materiały informacyjne związane z naborem do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dodatkowo we wszystkich kuratoriach oświaty zostały utworzone specjalne punkty informacyjne, w których można uzyskać informacje dotyczące sytuacji szkół w województwie.
Apelujemy zatem do władz Warszawy, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.10.2018, 18:05 |
Źródło informacji | MEN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |