Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MEN informuje:
Od 26 sierpnia do 6 września br. w każdym województwie odbędzie się Wojewódzki Okrągły Stół Edukacyjny. To kontynuacja zainagurowanego w sierpniu przez premiera Matusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem obrad jest wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty.
Organizatorami Wojewódzkich Stołów Edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty. To na ich zaproszenie w ciągu najbliższych dwóch tygodni o oświacie dyskutować będą przedstawiciele samorządów uczniowskich, rad rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz oświaty, przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych, samorządów, a także pracodawców.
Wzorem wcześniejszych spotkań w ramach "Okrągłego stołu" uczestnicy debat w regionie będą rozmawiali o polskiej szkole w 5 zespołach tematycznych w ramach tzw. podstolików. Tematy podstolików to: "Nauczyciel w systemie edukacji", "Jakość w systemie edukacji", "Nowoczesna szkoła", "Uczeń w systemie edukacji", "Rodzic w systemie edukacji".
Do tej pory odbyły się 4 tury "okrągłego stołu"{ w Warszawie. Po zakończeniu obrad regionalnych odbędzie się kolejny, podsumowujący prace.
Harmonogram Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych:
- Białystok - 26 sierpnia
- Wrocław - 26 sierpnia
- Gdańsk - 26 sierpnia
- Katowice - 28 sierpnia
- Opole 28 sierpnia
- Gorzów Wielkopolski - 29 sierpnia
- Szczecin - 29 sierpnia
- Poznań - 4 września
- Kielce - 4 września
- Lublin - 4 września
- Olsztyn - 4 września
- Bydgoszcz - 5 września
- Bełchatów - 5 września
- Tarnów - 5 września
- Warszawa - 5 września
- Rzeszów - 6 września
UWAGA MEDIA!
W poniedziałek, 26 sierpnia obędą się 3 regionalne stoły edukacyjne, w których wezmą udział minister edukacji i wiceministrowie.
- Białystok
- godz. 14.00 – Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski weźmie udział w Podlaskim Okrągłym Stole Edukacyjnym. Miejsce: Podlaski Urząd Wojewódzki.
- Wrocław
- godz. 15.00 - Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek weźmie udział w Dolnośląskim Okrągłym Stole Edukacyjnym. Miejsce: Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
- Gdańsk
- godz. 15.00 – Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć będzie uczestniczył w Pomorskim Okrągłym Stole Edukacyjnym. Miejsce: Politechnika Gdańska.
Szczegółowe informacje o zasadach udziału mediów w spotkaniu oraz briefingach prasowych pod numerami telefonu:
- Białystok – Małgorzata Palanis, Rzecznik Prasowy Podlaskiego Kuratora Oświaty, tel. 603 913 300;
- Wrocław – Sylwia Jurgiel, Rzecznik Prasowy Wojewody Dolnośląskiego, tel. 795 546 776;
- Gdańsk – Paula Poniewierza, biuro Wojewody Pomorskiego, tel. 601 530 323.
Dodatkowe informacje – ogólnopolski "Okrągły stół" edukacyjny
Budowanie nowoczesnej szkoły, która gwarantuje wysoką jakość nauczania, może odbywać się tylko we współpracy i dialogu osób oraz instytucji odpowiedzialnych za oświatę. Dlatego też do udziału w obradach zaprosiliśmy szerokie grono nauczycieli, w tym członków związków zawodowych, przedstawicieli organizacji rodziców i dzieci, organów prowadzących szkoły, naukowców, ekspertów oraz organizacji pozarządowych. Chcemy, aby założenia wypracowane podczas „Okrągłego stołu” stały się impulsem do kolejnych dobrych zmian w polskiej szkole, abyśmy mogli stwarzać naszym dzieciom jak najlepsze warunki do pogłębiania wiedzy oraz rozwijania swoich pasji.
W ramach ogólnopolskich obrad "Okrągłego stołu" pracuje 5 zespołów tematycznych w ramach tzw. podstolików. Dyskusja wokół tych zagadnień pozwala na wypracowanie rozwiązań dotyczących budowania nowoczesnej szkoły, która odpowiada wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku. Tematy podstolików to:
- "Nauczyciel w systemie edukacji"
Szkoła nie mogłaby istnieć bez nauczycieli. To zawód szczególnej odpowiedzialności i zaufania społecznego. Nauczyciele pełnią kluczową rolę w procesie edukacyjnym dzieci, dlatego potrzebna jest szeroka dyskusja na temat podnoszenia ich wynagrodzeń i budowania większego prestiżu zawodowego.
- "Jakość w systemie edukacji"
Wysoka jakość nauczania jest jednym z priorytetów polityki edukacyjnej państwa. Jej wdrażanie nie może odbywać się bez udziału wszystkich podmiotów zaangażowanych w system oświaty. Tylko efektywna współpraca rządu, samorządu oraz partnerów społecznych umożliwi dokonanie zmian jakościowych w edukacji. Dlatego też tak ważne jest podjęcie szerokiej dyskusji w tym zakresie.
- "Nowoczesna szkoła"
Budowanie innowacyjnej szkoły to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość XXI wieku. W procesie kształcenia musimy wyposażać uczniów w umiejętności i kompetencje, które pozwolą im na sprawne funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Stąd też temat związany z innowacyjną szkołą.
- "Uczeń w systemie edukacji"
Młody człowiek, który jest w centrum edukacji i dla którego jest zorganizowany cały system kształcenia. Tematyka podstolika obejmuje podstawy programowe i metody kształcenia. Elementem dyskusji jest kwestia budowania właściwych postaw wśród uczniów przez treści wychowawcze, sport czy kulturę. Tematem jest również funkcjonowanie samorządu uczniowskiego i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi.
- "Rodzic w systemie edukacji"
Rodzice, uczniowie i nauczyciele wspólnie tworzą środowisko szkolne działające na rzecz stałego budowania, a także doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. W ramach zmian w ustawie Prawo oświatowe zwiększyliśmy wpływ rodziców na funkcjonowanie szkoły. Możliwość powoływania rad rodziców i ich zaangażowanie w szkole to kluczowy element wpisujący się w życie szkoły.
W 2019 r. zrealizowane zostały cztery posiedzenia „okrągłych stołów”:
- 26 kwietnia – I tura obrad (miejsce – Warszawa, Stadion Narodowy)
- 30 kwietnia – II tura obrad (miejsce – Warszawa, APS)- 10 maja – III tura obrad (miejsce – Warszawa, UKSW)
- 17 czerwca – IV tura obrad (miejsce – Warszawa, KSAP)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
komn/ mgost/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.08.2019, 17:46 |
Źródło informacji | MEN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |