Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Finansów informuje:
- 15 stycznia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
- Nowe przepisy dotyczą zachowania terminu do złożenia pisma przez nadanie go za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego.
- Zapewniają także objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Trybunału Konstytucyjnego.
Zmienione przepisy dotyczą zachowania terminu do złożenia pisma (wniosku, odpowiedzi na wezwania itp., w formie papierowej) przez nadanie go pocztą.
W przypadku m.in. procedury podatkowej i administracyjnej, będzie można nadać pismo u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe. Rejestr operatorów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dotychczas, aby termin mógł być zachowany, pismo trzeba było nadać wyłącznie w placówce operatora wyznaczonego, czyli w placówce Poczty Polskiej.
Zaproponowane przepisy zapewniają także objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w okresie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu.
Taka sama reguła oprocentowania zostaje przyjęta w odniesieniu do nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.01.2025, 18:26 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |