Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: Służba Celna dbała o bezpieczeństwo Światowych Dni Młodzieży (komunikat)

02.08.2016, 15:58aktualizacja: 02.08.2016, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

Ponad 250 funkcjonariuszy Służby Celnej wspólnie z Policją, wojskiem, Biurem Ochrony Rządu oraz Strażą Graniczną wzięło bezpośrednio czynny udział w kontroli bezpieczeństwa podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży w Małopolsce i na Śląsku. Znacznie większa liczba celników uczestniczyła w szeroko zakrojonych działaniach zabezpieczających w całej Polsce.

Działania Służby Celnej prowadzone w związku z organizacją ŚDM w Polsce określone były jako projekt „MATEUSZ 2016”. Koordynację działań Służby Celnej zapewnił sztab zlokalizowany w Krakowie pełniący rolę centrum koordynacji działań Służby Celnej.

Dzięki szeregowi ułatwień wprowadzonych przez Służbę Celną na wszystkich przejściach granicznych (min. wydzielone pasy ruchu dla pielgrzymów, które oznakowano informacją świetlną umieszczoną na tablicach LED) odprawy przebiegły sprawnie i bez utrudnień. Przygotowano także kampanię informacyjną dla podróżnych opartą o media społecznościowe i nowoczesne środki przekazu. Udostępnia była aplikacja na urządzenia mobilne „Asystent Granica" (wirtualny przewodnik po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych). Podróżny mógł dowiedzieć się jak będzie wyglądała jego odprawa celna i graniczna oraz jakich dokumentów potrzebował do przekroczenia granicy. Aplikacja była dostępna w polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i włoskiej wersji językowej). Zaktualizowano również serwis www.granica.gov.pl i aplikację „Mobilna Granica".

W Małopolsce i na Śląsku w bezpośredniej kontroli bezpieczeństwa brało udział 250 funkcjonariuszy SC. We współpracy z Policją i BOR w wyznaczonych miejscach uroczystości duchowych i kulturalnych funkcjonariusze SC kontrolowali osoby, ich bagaże i pojazdy z wykorzystaniem urządzeń RTG. W głównym rejonie działań ŚDM (Kraków, Częstochowa, Brzegi) przeprowadzono łącznie ponad 8000 prześwietleń RTG (wśród prześwietlanych przedmiotów znalazł się oczywiście tron papieski).

W całej Polsce celnicy pomagali pielgrzymom w przekraczaniu granicy na lotniskach, przejściach drogowych i kolejowych. Zwiększono nadzór nad obrotem substancjami chemicznymi i towarami wykorzystywanymi do celów terrorystycznych poprzez wprowadzenie zastrzeżeń do systemów operacyjnych Służby Celnej.

W okresie trwania Światowych Dni Młodzieży, tj. od 25 lipca br. do 31 lipca br.:

- średnio dziennie w zabezpieczeniu brało udział 1430 funkcjonariuszy celnych;

- średnio dziennie pracowało 48 psów służbowych;

- średnio dziennie wykorzystywano 136 pojazdów służbowych;

- średnio dziennie wykorzystywano 41 urządzeń RTG

w tym okresie ujawniono:

- 28 469 535 sztuk nielegalnych papierosów;

- 729 kg nielegalnego tytoniu;

- 206 l nielegalnego alkoholu;

- 2 676 l paliw;

- 16 kg bursztynu;

- próbę przemytu 30 000 USD.

Funkcjonariusze Służby Celnej dbali o bezpieczeństwo uczestników ŚDM w Starym Sączu w ramach Tygodnia Misyjnego ŚDM, w czasie trwania mszy na krakowskich Błoniach (800 tysięcy pielgrzymów) i nocnego czuwania modlitewnego Papieża z młodzieżą w Brzegach (ponad milion pielgrzymów) dokonując kontroli bezpieczeństwa strefy „0”. Dbali także o bezpieczeństwo wizyty Ojca Świętego w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach (Papież Franciszek przewodniczył mszy dla około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski) oraz 31 lipca br. funkcjonariusze zabezpieczali Mszę Posłania w Brzegach (główne wydarzenie w ramach ŚDM, w której wzięło udział ponad 2 mln uczestników), gdzie w 8 punktach kontroli selektywnej celnicy prześwietlali wytypowane przez policję bagaże osób udających się do Campusu Misericordiae.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.08.2016, 15:58
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ