Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
„Platformy startowe wspierane przez Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej stały się marką rozpoznawalną wśród młodych przedsiębiorców, a ich wpływ na rozwój gospodarczy regionu dynamicznie wzrasta” – tak o wsparciu dla młodych przedsiębiorców mówił wiceminister MFiPR Konrad Wojnarowski podczas konferencji „Start2Up! Od seedowania do skalowania – Jak kształtować przyszłość swojego startupu?”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podczas konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślił, że start-upy odgrywają coraz istotniejszą rolę w napędzaniu innowacyjności i wzrostu gospodarczego Polski Wschodniej.
– Wiele start-upów z poprzedniej edycji Platform startowych – w programie Polska Wschodnia 2014-2020 – odniosło rynkowy sukces i z powodzeniem działa nie tylko na rynku polskim, ale też międzynarodowym – mówił wiceminister Wojnarowski.
– Sukces start-upów to także nowe, wysokiej jakości miejsca pracy, korzyści dla gospodarki makroregionu i całej Polski – zaznaczył.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Wydarzenie było skierowane do środowiska start-upowego, w tym do młodych przedsiębiorców rozwijających swoje przedsięwzięcia biznesowe w ramach „Platform startowych dla nowych pomysłów” realizowanych w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Zaproszeni byli również wszyscy zainteresowani tematyką start-upów oraz osoby planujące rozwój swoich pomysłów przy wsparciu tego instrumentu.
Podczas konferencji eksperci analizowali między innymi globalne trendy w gospodarce i technologii, ich wpływ na społeczeństwo oraz wykorzystywanie sztucznej inteligencji w biznesie. Dyskusja obejmowała przegląd dostępnych rozwiązań wspierających rozwój startupów w Polsce Wschodniej oraz analizę strategii rozwoju innowacyjnych projektów, ich skalowania i udoskonalania modelu biznesowego.
Uczestnicy mogli dowiedzieć się też, w jaki sposób budować markę start-upu i dbać o jego wizerunek w mediach tradycyjnych i cyfrowych, a także jak skutecznie prowadzić negocjacje z inwestorami, by osiągnąć korzystne warunki współpracy.
Zwieńczeniem wydarzenia był konkurs pitchingowy, w którym laureaci walczyli o nagrody – vouchery do wykorzystania na Platformie CampusAI.
Czym są Platformy Startowe dla nowych pomysłów?
"Platformy Startowe dla nowych pomysłów" to kompleksowy program wsparcia dla start-upów na pierwszym, najtrudniejszym etapie ich rozwoju. Do Platform mogą zgłaszać się osoby z pomysłem na innowacyjny biznes, które chcą go założyć i rozwijać na terenie wschodnich województw, tj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego – oraz co jest nowością w tej edycji wsparcia – również regionalnej części woj. mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).
Zakwalifikowani do Platform, przez kilka miesięcy pracują nad rozwojem swojego przedsięwzięcia – od pomysłu do stworzenia rentownego modelu biznesowego. Najlepsi mają szansę na blisko 600 tys. zł dotacji na pierwszą sprzedaż i dalszy rozwój.
Wsparcie realizuje 6 Platform Startowych – partnerstw, składających się z ośrodków innowacji, instytucji otoczenia biznesu, uczelni, funduszy VC, zewnętrznych ekspertów i firm. Więcej na: www.platformystartowe.gov.pl/
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.
Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kl/ js/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.11.2024, 16:35 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |