Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają startupy w Polsce Wschodniej (komunikat)

13.11.2024, 16:35aktualizacja: 13.11.2024, 16:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

„Platformy startowe wspierane przez Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej stały się marką rozpoznawalną wśród młodych przedsiębiorców, a ich wpływ na rozwój gospodarczy regionu dynamicznie wzrasta” – tak o wsparciu dla młodych przedsiębiorców mówił wiceminister MFiPR Konrad Wojnarowski podczas konferencji „Start2Up! Od seedowania do skalowania – Jak kształtować przyszłość swojego startupu?”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślił, że start-upy odgrywają coraz istotniejszą rolę w napędzaniu innowacyjności i wzrostu gospodarczego Polski Wschodniej.

– Wiele start-upów z poprzedniej edycji Platform startowych – w programie Polska Wschodnia 2014-2020 – odniosło rynkowy sukces i z powodzeniem działa nie tylko na rynku polskim, ale też międzynarodowym – mówił wiceminister Wojnarowski.

– Sukces start-upów to także nowe, wysokiej jakości miejsca pracy, korzyści dla gospodarki makroregionu i całej Polski – zaznaczył.

Wymiana wiedzy i doświadczeń

Wydarzenie było skierowane do środowiska start-upowego, w tym do młodych przedsiębiorców rozwijających swoje przedsięwzięcia biznesowe w ramach „Platform startowych dla nowych pomysłów” realizowanych w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Zaproszeni byli również wszyscy zainteresowani tematyką start-upów oraz osoby planujące rozwój swoich pomysłów przy wsparciu tego instrumentu.

Podczas konferencji eksperci analizowali między innymi globalne trendy w gospodarce i technologii, ich wpływ na społeczeństwo oraz wykorzystywanie sztucznej inteligencji w biznesie. Dyskusja obejmowała przegląd dostępnych rozwiązań wspierających rozwój startupów w Polsce Wschodniej oraz analizę strategii rozwoju innowacyjnych projektów, ich skalowania i udoskonalania modelu biznesowego.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się też, w jaki sposób budować markę start-upu i dbać o jego wizerunek w mediach tradycyjnych i cyfrowych, a także jak skutecznie prowadzić negocjacje z inwestorami, by osiągnąć korzystne warunki współpracy.

Zwieńczeniem wydarzenia był konkurs pitchingowy, w którym laureaci walczyli o nagrody – vouchery do wykorzystania na Platformie CampusAI.

Czym są Platformy Startowe dla nowych pomysłów?

"Platformy Startowe dla nowych pomysłów" to kompleksowy program wsparcia dla start-upów na pierwszym, najtrudniejszym etapie ich rozwoju. Do Platform mogą zgłaszać się osoby z pomysłem na innowacyjny biznes, które chcą go założyć i rozwijać na terenie wschodnich województw, tj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego – oraz co jest nowością w tej edycji wsparcia – również regionalnej części woj. mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).

Zakwalifikowani do Platform, przez kilka miesięcy pracują nad rozwojem swojego przedsięwzięcia – od pomysłu do stworzenia rentownego modelu biznesowego. Najlepsi mają szansę na blisko 600 tys. zł dotacji na pierwszą sprzedaż i dalszy rozwój.

Wsparcie realizuje 6 Platform Startowych – partnerstw, składających się z ośrodków innowacji, instytucji otoczenia biznesu, uczelni, funduszy VC, zewnętrznych ekspertów i firm. Więcej na: www.platformystartowe.gov.pl/

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Program jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.

Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kl/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2024, 16:35
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ