Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z przedstawicielami samorządów miast średnich. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku oraz projektu ustaw o zrównoważonym rozwoju miast. Dokumenty powstają w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Musimy wspierać równomierny rozwój miast średnich. Ich mieszkańcy potrzebują być może szczególnego funduszu dla miast średnich. Myślimy już o tym w kontekście nowej perspektywy finansowej UE – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas briefingu poprzedzającego spotkanie.
Jak dodała minister, w MFiPR pracujemy nad średniookresową strategią rozwoju kraju, czyli głównym dokumentem strategicznym na najbliższe 10 lat dla Polski. Ten dokument, który do końca roku powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów, zdecyduje o tym, które obszary i regiony Polski będą docelowo najważniejszymi beneficjentami inwestycji regionalnych.
Policentryczny rozwój kraju
Podczas debaty z JST szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej przedstawiła priorytety średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że policentryczny rozwój kraju jest ważnym potencjałem rozwojowym Polski. Zależy nam na utrzymaniu równomiernie rozłożonej sieci miast o zróżnicowanej wielkości i funkcjach. Ten model zawarty jest w strategii. Chodzi o taki rozwój, który nie koncentruje się wyłącznie na największych ośrodkach miejskich, ale jest możliwie szeroko rozlany po całym terytorium kraju.
Zrównoważony rozwój miast
Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przypomniała, że w resorcie trwają prace nad ustawą o zrównoważonym rozwoju miast. Jak dodała, przepisy będą regulowały stosunki między miastami, metropoliami i gminami, które je otaczają.
- Celem nowej ustawy nie jest podważanie pierwszej reformy samorządowej, ale jej uzupełnienie i zmodernizowanie. Chodzi o usprawnienie współpracy między miastami różnej wielkości a ich otoczeniem oraz między aglomeracjami a okolicznymi gminami i powiatami, w taki sposób, aby to było z korzyścią dla mieszkańców, żeby mieli dobry dostęp do usług publicznych – wskazała minister.
Ważny głos regionów
Spotkanie w Radomiu była okazją, aby wsłuchać się w opinie samorządów. Dyskutowano m.in. o roli miast regionalnych i subregionalnych. Ważnym tematem była również ocena modelu współdziałania miast z ich funkcjonalnym otoczeniem. Rozmawiano także na temat wyzwań i potrzeb, jakie identyfikują miasta.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2025, 19:14 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |