Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne

30.06.2023, 14:15aktualizacja: 30.06.2023, 14:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grafika MFiPR
Grafika MFiPR
Wystartował nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Budżet konkursu to 150 mln zł.

Konkurs skierowany jest do operatorów systemu dystrybucji energii elektrycznej (OSD). Wspierane będą inwestycje w inteligentną sieć, m.in. linie napowietrzne i kablowe, stacje, rozdzielnie, transformatory, łączniki, automatykę i zabezpieczenia, systemy pomiarowe, systemy bezpieczeństwa, systemy komunikacji oraz systemy IT.

Według resortu, wsparcie pozwoli na budowę nowych lub modernizację już istniejących sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej. To duży krok w kierunku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, wykorzystującą alternatywne i odnawialne źródła energii - napisało MFiPR w komunikacie.

„Polska Wschodnia to obszar wyróżniający się na tle kraju pod względem dynamiki produkcji energii z odnawialnych źródeł. Inwestycje w inteligentne sieci elektroenergetyczne są niezbędnym wsparciem dla utrzymania tego tempa. Pozwolą na sprawne podłączenie do systemu rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Sieci będą mniej awaryjne i będą generowały mniej strat przesyłowych niż przestarzała infrastruktura elektroenergetyczna” - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak cytowana w komunikacie resortu.

„Modernizacja i budowa sieci pozwoli stworzyć warunki dla dalszego dynamicznego rozwoju biznesu w makroregionie, zapewni także bardziej zieloną i stabilną energię na potrzeby transportu - kolejowego i miejskiego” - dodała wiceminister.

Jak przypomniało MFiPR, inteligentne sieci (smart grid) to sieci dystrybucyjne i powiązane z nimi wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które łączą działania każdej ze stron - wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. Taka sieć pozwala na sprawne i efektywne podłączanie rozproszonych odnawialnych źródeł energii, zapewnia mniejszą awaryjność i większą stabilność dostaw do ostatecznych odbiorców.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2023, 14:15
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.