Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MGMiŻŚ: Polska i Francja podjęły współpracę w zakresie żeglugi śródlądowej (komunikat)

02.03.2018, 14:06aktualizacja: 02.03.2018, 14:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MGMiŻŚ informuje:

Élisabeth Borne, minister transportu Republiki Francuskiej odwiedziła dziś Warszawę na zaproszenie Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Głównymi tematami rozmów był wodny transport śródlądowy, inwestycje na polskich rzekach, dekarbonizacja transportu morskiego oraz zaproszenie Francji do udziału w Światowych Dniach Morza w Szczecinie.

Minister Marek Gróbarczyk podkreślił, że przywrócenie żeglugi śródlądowej w Polsce jest priorytetem rządu. Polska stanowi przykład determinacji w walce o odzyskanie żeglowności Odry i Wisły. W krótkim czasie istnienia ministerstwa udało się przystąpić do konwencji AGN (Europejskie Porozumienie w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu) i uchwalić stosowne dokumenty strategiczne. Ponadto dokonaliśmy inwentaryzacji części składowe śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Ogłoszono też przetarg na opracowanie koncepcji i studium wykonalności dla kompleksowego zagospodarowania drogi wodnej dolnej Wisły (E-40 na odcinku od Gdańska do Warszawy i dalej do granicy z Białorusią oraz E-70 na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego).

Minister Gróbarczyk wyraził uznanie dla systemu dróg wodnych we Francji, a Minister Borne zapowiedziała gotowość strony francuskiej do współpracy i wymiany doświadczeń. Zaproponowała zorganizowanie polsko – francuskiego spotkania administracji zarządzającej rzekami, podczas którego Francja zaprezentuje swój model planowania, finansowania i zarządzania rzekami łączący transport, ochronę przeciwpowodziową, turystykę, energetykę i gospodarkę wodną. Ponadto zaprosiła Ministra Gróbarczyka do odwiedzenia zapory na Sekwanie, śluz na rzece Rodan i śródlądowego portu Paryż.

Ministrowie wspólnie stwierdzili, że wodny transport śródlądowy stanowi płaszczyznę porozumienia między Polską i Francją i stwarza potencjał do efektywnej współpracy. Jest także dziedziną, w której niezbędne jest kształcenie kadry i wymiana naukowa. Dlatego też strona francuska zamierza przekazać stronie polskiej zbiór dobrych praktyk dotyczących przygotowania do realizacji inwestycji, w szczególności jeśli chodzi o projekty transgraniczne. Modelowym przykładem jest budowa kanału śródlądowego Sekwana – Europa Północna, który połączy Paryż z europejskim systemem dróg wodnych i portami morskimi.

Strony zgodziły się, że należy wspólnie zabiegać o zapewnienie odpowiedniej wysokości środków z budżetu Unii Europejskiej na realizację inwestycji ułatwiających transport rzeczny i wpisanie polskich dróg wodnych do europejskiej sieci TEN-T.

Minister Élisabeth Borne podziękowała Polsce za poparcie na grudniowym szczycie „One Planet” w Paryżu (12 grudnia 2017) deklaracji, której celem jest przyjęcie ambitnej strategii w kwestii redukcji emisji gazów CO2 pochodzących z międzynarodowego transportu morskiego. Polska i Francja będą współpracowały w tej sprawie na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).

Minister Marek Gróbarczyk zapewnił, że temat ten będzie także wiodącym w czasie obrad ministrów w ramach Światowych Dni Morza w Szczecinie, które są najważniejszym wydarzeniem morskim Narodów Zjednoczonych w tym roku. Strona francuska otrzymała zaproszenie do udziału zarówno w tym wydarzeniu, jak również do udziału w międzynarodowej konferencji ministerialnej „Żegluga łączy”, która odbędzie się w kwietniu we Wrocławiu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2018, 14:06
Źródło informacji MGMiŻŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ