Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury:
Rewizja Umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów, funkcjonowanie tzw. Korytarzy Solidarności oraz kwestie związane z handlem produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą, a także trudna sytuacja polskich przewoźników i rolników, były głównymi tematami spotkania trzech ministrów: Dariusza Klimczaka – ministra infrastruktury, Czesława Siekierskiego – ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Krzysztofa Hetmana – ministra rozwoju i technologii z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem w Warszawie.
Rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury dotyczyły wzajemnych powiązań pomiędzy sprawami transportowymi, handlowymi, a także znaczenia produkcji rolno-spożywczej w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.
Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak podziękował wiceprzewodniczącemu KE Valdisowi Dombrovskisowi za uwzględnienie w projekcie Komisji Europejskiej wielu zmian do Umowy UE–Ukraina, liberalizującej transport drogowy towarów, o które od wielu miesięcy zabiegała strona polska. Podkreślił ponadto, że konieczne jest takie dostosowanie zapisów Umowy, które z jednej strony pozwoli na zabezpieczenie interesów przewoźników UE, w tym polskich oraz przywrócenie równowagi na rynku transportu towarów, z drugiej zaś zapewni stabilne wykonywanie przewozów kluczowych ładunków, przyczyniając się do dalszego wsparcia Ukrainy.
Minister Krzysztof Hetman podkreślił wagę stosunków gospodarczych łączących Polskę i Ukrainę. Wskazał zarazem na wyjątkową sytuację na europejskim rynku rolnym, który musi zmagać się z wysokimi cenami energii, ograniczeniami wynikającymi z implementacji Zielonego Ładu oraz dumpingową konkurencją ze strony Rosji. Stąd konieczność działań, które będą równoważyć niekontrolowane, jednostronne otwarcie rynku na produkty rolne z Ukrainy, które mogą prowadzić do zakłóceń cenowych w państwach granicznych. Jednocześnie wezwał do ograniczenia importu produktów rolnych z Rosji, o co zaapelował do KE polski parlament. Podkreślił, że polski rząd jest w ciągłym kontakcie z protestującymi środowiskami, rządem a także środowiskami biznesowymi zaangażowanymi w rozwój dwustronnej współpracy polsko-ukraińskiej. Wskazał jednocześnie na intensywny kalendarz polsko-ukraińskich negocjacji w zakresie uporządkowania napływu towarów, które będą miały miejsce w najbliższych dniach podczas obrad Polsko-Ukraińskiej Komisji Dwustronnej Współpracy Gospodarczej.
Minister Czesław Siekierski zwrócił natomiast uwagę na trwające protesty rolników w związku z bardzo trudną sytuacją na rynkach rolnych spowodowaną m.in. agresywną polityką sprzedażową Rosji na rynku zbożowym oraz rosnącymi obciążeniami związanymi z unijną polityką środowiskową. Stwierdził, że zmiany tzw. Autonomicznych środków handlowych (ATM) w relacjach handlowych z Ukrainą zaproponowane przez Komisję na kolejny rok idą w dobrym kierunku, są jednak dalece niewystarczające. Poinformował Komisarza Dombrovskisa o trwających rozmowach ze stroną ukraińską celem wypracowania dwustronnego porozumienia w zakresie nadmiernego importu z Ukrainy kilku wrażliwych dla Polski produktów rolnych. Wyraził też nadzieję na zrozumienie ze strony Komisji dla działań, jakie podejmuje Polska w zakresie wsparcia rolników.
— Cieszę się, że trzech polskich ministrów odpowiedzialnych za infrastrukturę, rozwój oraz rolnictwo odbyło ważną rozmowę z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że efekty tego spotkania będą miały pozytywny wpływ na stabilność rynku europejskiego, sytuację polskich transportowców i rolników, a jednocześnie na dalsze wsparcie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją — powiedział minister Dariusz Klimczak.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ef/ drag/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.03.2024, 16:53 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |