Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Spotkanie trzech ministrów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej w Ministerstwie Infrastruktury (komunikat)

08.03.2024, 16:53aktualizacja: 11.03.2024, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury:

Rewizja Umowy między UE a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów, funkcjonowanie tzw. Korytarzy Solidarności oraz kwestie związane z handlem produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą, a także trudna sytuacja polskich przewoźników i rolników, były głównymi tematami spotkania trzech ministrów: Dariusza Klimczaka – ministra infrastruktury, Czesława Siekierskiego – ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Krzysztofa Hetmana – ministra rozwoju i technologii z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem w Warszawie.

Rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury dotyczyły wzajemnych powiązań pomiędzy sprawami transportowymi, handlowymi, a także znaczenia produkcji rolno-spożywczej w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak podziękował wiceprzewodniczącemu KE Valdisowi Dombrovskisowi za uwzględnienie w projekcie Komisji Europejskiej wielu zmian do Umowy UE–Ukraina, liberalizującej transport drogowy towarów, o które od wielu miesięcy zabiegała strona polska. Podkreślił ponadto, że konieczne jest takie dostosowanie zapisów Umowy, które z jednej strony pozwoli na zabezpieczenie interesów przewoźników UE, w tym polskich oraz przywrócenie równowagi na rynku transportu towarów, z drugiej zaś zapewni stabilne wykonywanie przewozów kluczowych ładunków, przyczyniając się do dalszego wsparcia Ukrainy.

Minister Krzysztof Hetman podkreślił wagę stosunków gospodarczych łączących Polskę i Ukrainę. Wskazał zarazem na wyjątkową sytuację na europejskim rynku rolnym, który musi zmagać się z wysokimi cenami energii, ograniczeniami wynikającymi z implementacji Zielonego Ładu oraz dumpingową konkurencją ze strony Rosji. Stąd konieczność działań, które będą równoważyć niekontrolowane, jednostronne otwarcie rynku na produkty rolne z Ukrainy, które mogą prowadzić do zakłóceń cenowych w państwach granicznych. Jednocześnie wezwał do ograniczenia importu produktów rolnych z Rosji, o co zaapelował do KE polski parlament. Podkreślił, że polski rząd jest w ciągłym kontakcie z protestującymi środowiskami, rządem a także środowiskami biznesowymi zaangażowanymi w rozwój dwustronnej współpracy polsko-ukraińskiej. Wskazał jednocześnie na intensywny kalendarz polsko-ukraińskich negocjacji w zakresie uporządkowania napływu towarów, które będą miały miejsce w najbliższych dniach podczas obrad Polsko-Ukraińskiej Komisji Dwustronnej Współpracy Gospodarczej.

Minister Czesław Siekierski zwrócił natomiast uwagę na trwające protesty rolników w związku z bardzo trudną sytuacją na rynkach rolnych spowodowaną m.in. agresywną polityką sprzedażową Rosji na rynku zbożowym oraz rosnącymi obciążeniami związanymi z unijną polityką środowiskową. Stwierdził, że zmiany tzw. Autonomicznych środków handlowych (ATM) w relacjach handlowych z Ukrainą zaproponowane przez Komisję na kolejny rok idą w dobrym kierunku, są jednak dalece niewystarczające. Poinformował Komisarza Dombrovskisa o trwających rozmowach ze stroną ukraińską celem wypracowania dwustronnego porozumienia w zakresie nadmiernego importu z Ukrainy kilku wrażliwych dla Polski produktów rolnych. Wyraził też nadzieję na zrozumienie ze strony Komisji dla działań, jakie podejmuje Polska w zakresie wsparcia rolników.

— Cieszę się, że trzech polskich ministrów odpowiedzialnych za infrastrukturę, rozwój oraz rolnictwo odbyło ważną rozmowę z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że efekty tego spotkania będą miały pozytywny wpływ na stabilność rynku europejskiego, sytuację polskich transportowców i rolników, a jednocześnie na dalsze wsparcie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją — powiedział minister Dariusz Klimczak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ef/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2024, 16:53
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ