Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: spotkanie wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki z przedstawicielami BŚ (komunikat)

08.03.2024, 18:24aktualizacja: 11.03.2024, 09:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Infrastruktury informuje:

8 marca 2024 r. w Warszawie wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się z przedstawicielami Banku Światowego. Głównym celem spotkania była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej.

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podziękował za ponad 25 lat współpracy z Bankiem Światowym w dziedzinie gospodarki wodnej. Rozpoczęła się ona od Projektu Likwidacji Skutków Powodzi, który stanowił pomoc w odbudowie podstawowej infrastruktury technicznej i społecznej na terenach dotkniętych powodzią w 1997 r. Drugim zadaniem wykonanym we współpracy z Bankiem Światowym był Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, w ramach którego wybudowano zbiornik Racibórz i zmodernizowano Wrocławski Węzeł Wodny.

— Szczególne podziękowania kieruję za wsparcie w projektach zarządzania przeciwpowodziowego w dorzeczu Odry i Górnej Wisły. Dzięki tej pomocy możemy lepiej przygotować Polskę na skutki zmian klimatu, w tym na gwałtowne powodzie — powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Spotkanie było również okazją do oceny możliwości pozyskania z Banku Światowego dodatkowych środków wsparcia dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego, którzy utracili rynki wschodnie, oraz dla przewoźników zainteresowanych dofinansowaniem zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

Nowy projekt w gospodarce wodnej

Koszt nowego projektu w gospodarce wodnej jest szacowany na 1,5 mld euro. Ma na celu rozbudowę, modernizację oraz budowę nowej infrastruktury hydrotechnicznej, aby zapewnić ochronę przed powodzią. Nowy projekt w gospodarce wodnej ma polegać na:

*Ograniczeniu ryzyka powodziowego oraz usprawnieniu zarządzania przeciwpowodziowego w dorzeczu górnej i środkowej Wisły, a także ochronie przeciwpowodziowej ważnych ośrodków miejskich i przemysłowych,

*Zmniejszeniu ryzyka suszy w obszarach oraz sektorach szczególnie na to wrażliwych, w tym rolnictwie, zaopatrzeniu w wodę przemysłową, pitną oraz dla środowiska,

*Wzmocnieniu zdolności instytucjonalnych w łagodzeniu skutków powodzi i susz, a także w ulepszeniu monitorowania jakości wody w rzekach, co przyczyni się do lepszej ochrony różnorodności biologicznej i środowiska.

Podczas spotkania przedstawiciele Banku Światowego potwierdzili swoje zainteresowanie i możliwość współfinansowania nowego projektu w gospodarce wodnej w wysokości około 500 mln euro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ fr/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2024, 18:24
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ