Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Międzynarodowa konferencja „Po wojnie: przemyślenie przyszłości społeczeństwa obywatelskiego” - Dzień Mediów

28.04.2022, 14:18aktualizacja: 29.04.2022, 10:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Międzynarodowa konferencja „After the War: Rethinking the Future of Civil Society” zorganizowana przez ISAR „Jedność” (Ukraina) i Fundację Rozwoju Systemów Edukacji (Polska) przy finansowym wsparciu Ambasady USA na Ukrainie oraz Czarnomorskiego Funduszu Współpracy Regionalnej - Niemiecki Fundusz Marshalla, zgromadziła historyków, dyplomatów, polityków i ekspertów dla przedyskutowania różnych aspektów wojny rosyjsko-ukraińskiej.

I tak Andrzej Szeptycki, politolog i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślał, że Rosja w swoich różnych historycznych przejawach konsekwentnie niszczyła ukraińską państwowość, wierząc, że Ukraińcy mogą istnieć tylko pod opieką „starszego brata”. Podkreślił, że Polsce udało się dwukrotnie wyrwać z takich „objęć” imperium.

Posłanka i przewodnicząca Komitetu Rady Najwyższej ds. Integracji Ukrainy z UE Ivanna Klympush-Tsintsadze wspomniała, że trzy ukraińskie rewolucje – 1990, 2004 i 2013-14, a także późniejsza wojna z Rosją, zdarzyły się z powodu dążenia Ukraińców do posiadania niepodległego państwa i chęci ochrony wartości wolności i demokracji, które na zachodzie są czasem przyjmowane za pewnik. Wynika z tego, że Ukraina walczy krwią o swoje prawo do tego, żeby nie być „szarą strefą” ani „mostem” między Europą a Rosją i będzie szukać możliwości przystąpienia do UE i NATO, pomimo oporu sceptyków. Wezwała także społeczność światową do zastanowienia się teraz, jak powinna wyglądać Rosja po swojej klęsce.

Były dyplomata i długoletni urzędnik ONZ Ołeksandr Matsuka zwrócił uwagę na błędne postrzeganie organizacji międzynarodowych jako rządów ponadnarodowych, podczas gdy są one w rzeczywistości jedynie miejscem spotkań suwerennych państw. Matsuka odniósł się do kwestii skuteczności ONZ, przywołując m.in. weto Związku Radzieckiego wobec sytuacji w Korei poprzez rezolucję „Jedność dla pokoju”, rezolucję ONZ w sprawie sankcji przeciwko reżimowi apartheidu w RPA i pozbawienia RPA prawa do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Według niego, w trosce o przyszłość ludzkości, organizacje międzynarodowe muszą zmienić się nie tylko w organizacje „na rzecz pokoju”, ale także sprawiedliwości i postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Ukraiński historyk Georgy Kasjanow, który od zeszłego roku wykłada na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, mówił o złowrogim wykorzystywaniu przeszłości Rosji, które skutkowało agresją na Ukrainę. Kasjanow zaznaczył, że na obecne działania rosyjskiego kierownictwa nie można patrzeć z racjonalnego punktu widzenia, gdyż kieruje się ono światopoglądem ukształtowanym przez rosyjską propagandę i „historyków państwowych”, w którym Ukraina nie jest postrzegana jako „inna”. Zgodnie z tą logiką Ukraińcy są pozbawieni prawa do istnienia jako odrębny naród. Zamiast tego, przywołując tezy M. Hruszewskiego i L. Kuczmy, dla Ukrainy Rosja jest inna.

Rosyjskiej propagandzie poświęcono raport końcowy z wydarzenia przygotowany przez ekspertkę ds. mediów i dyrektorkę organizacji pozarządowej „Media Detector” Galiny Petrenko. Powiedziała, że podczas inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. wydatki Rosji na machinę dezinformacji potroiły się, podczas gdy wydatki wojskowe wzrosły tylko o 11%. Przeanalizowała wpływ rosyjskich mediów i nakreśliła paralelę z Radiem Tysiąca Wzgórz w Rwandzie, które odegrało kluczową rolę w przygotowaniach do ludobójstwa w Rwandzie.

W drugim i trzecim dniu konferencji uczestnicy będą dyskutować o interakcji społeczeństwa obywatelskiego z darczyńcami oraz współpracy międzysektorowej. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj: https://war-aftermath.ednannia.ua/for-media.html.

Dla mediów:

Aby uzyskać komentarz lub umówić się na wywiad z prelegentem, skontaktuj się z PR managerem Ivettą Delikatną, yvettadeli@gmail.com.

Miejsce wydarzenia. Wydarzenie na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter.

Źródło informacji: NGO „Effective Communications”

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.04.2022, 14:18
Źródło informacji NGO „Effective Communications”
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ