Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Mariusz Błaszczak: Etos służby musi być czymś oczywistym (komunikat)

07.11.2017, 17:20aktualizacja: 07.11.2017, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

- Chciałbym wyrazić moją satysfakcję, że zainteresowaliście się Państwo historią Polskiej Policji z okresu XX-lecia międzywojennego oraz z tego, że zawodowo jesteście związani z obecną Policją – powiedział we wtorek minister Mariusz Błaszczak, podsumowując konkurs na najlepszą pracę dyplomową lub rozprawę doktorską na temat polskiej Policji Państwowej w okresie XX-lecia międzywojennego.

W rozstrzygnięciu konkursu, które zorganizowane zostało w Policyjnym Centrum Edukacji Społecznej wzięli udział autorzy trzech najlepszych prac. - To niezwykle istotne, by Policja czerpała dobre wzorce do naśladowania i była głęboko zakorzeniona w historii. Żeby etos służby, który budujemy poprzez odniesienie do przeszłości był czymś oczywistym – podkreślał Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Zwycięzcom pogratulował nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, który podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o funkcjonariuszach Policji z XX-lecia międzywojennego, którzy bez wahania oddali życie za wolną Polskę.

Prace uczestników konkursu oceniało 5-osobowe jury. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni policyjnych, cywilnych oraz funkcjonariusze komendy głównej i wojewódzkiej. Najwyżej oceniona została praca licencjacka Marka Kozaka z Uniwersytetu w Białymstoku, który napisał o „Roli Policji Państwowej województwa białostockiego w przygotowaniach do wojny w 1939 r.” Praca oparta była przede wszystkim o źródła z Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz o regionalną prasę przedwojenną. Pierwszy rozdział opisuje współpracę Policji Państwowej z Ligą Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w kontekście zbliżającej się wojny. Pracę zamyka rozdział o tragicznych losach funkcjonariuszy i ich rodzin we wrześniu 1939 r.

Drugie miejsca zajęła praca licencjacka pt. „Współpraca międzynarodowa Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej”. Jej autorką jest Monika Traczyk absolwentka Prywatnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych w Warszawie. W swojej pracy przedstawiła proces powstawania i unifikacji pierwszych formacji policyjnych utworzonych po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Omówiono powstanie Policji Państwowej, jej strukturę i zasady funkcjonowania, które w dużej mierze oparto na doświadczeniach policji zachodnioeuropejskich. Autorka szeroko omówiła organizację i działalność funkcjonariuszy w okresie międzywojennym, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Trzecią lokatę otrzymała praca magisterska Artura Adamczyka pt. „Filozofia bezpieczeństwa według insp. Józefa Żółtaszka”. Głównym celem pracy było scharakteryzowanie wybranych koncepcji insp. J. Żółtaszka w kontekście filozofii bezpieczeństwa. Realizacja tego zamierzenia była możliwa poprzez przybliżenie policyjnego życiorysu inspektora, a także funkcjonowania Policji Województwa Śląskiego oraz Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Artur Adamczyk ukończył Wyższą Szkołę Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5, 3 i 2 tys. złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbiel/bos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.11.2017, 17:20
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ