Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKDiN: Pierwszy dzień współKongresu Kultury (komunikat)

08.11.2024, 10:38aktualizacja: 08.11.2024, 12:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

"Po raz kolejny po 1981, 2000, 2009 i 2016 roku spotykamy się na współKongresie Kultury. Cieszę się, że możemy wspólnie otworzyć ten nowy rozdział po latach drenowania DNA polskiej kultury. Spotykamy się WSPÓLNIE – na równych prawach, a nie w zamkniętych gabinetach, po to, by zobaczyć różne perspektywy i porozmawiać o tym, co jest najważniejsze, a zarazem - co jest możliwe do zrealizowania" – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia współKongresu Kultury, 7 listopada 2024 r. na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Po niej głos zabrali członkowie Zespołu Programowego współKongresu – Iwona Kurz i Stanisław Ruksza.

"Kultura jest rewolucją, kultura jest stabilizacją. Z jednej strony jest to sfera, w której wytwarzane są nowe idee, w której antycypowana jest przyszłość. Ale zarazem jest to sfera, w której chcielibyśmy poczuć się bezpiecznie, w której chcielibyśmy mieć narzędzia do tego, żeby się ze sobą komunikować" – mówiła Iwona Kurz.

Podczas otwarcia głos zabrał prezydent miasta stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski.

"Kultura może mieć wpływ na przyszłość, na obronę podstawowych wartości, o których tak często mówimy. Jestem przekonany, że wartości takie jak niezależność, otwartość, tolerancyjność powinny nas pobudzać do krytycznego myślenia, wszyscy w to wierzymy" – mówił w swoim wystąpieniu Rafał Trzaskowski.

Otwarcie prowadzili Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu i Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Mocnym akcentem otwarcia był głos z Ukrainy. Serhij Żadan – prozaik, poeta i działacz społeczny oraz Tetiana Pyłypczuk – dyrektorka charkowskiego Muzeum Literatury w nagranych wystąpieniach mówili o kruchości kultury, którą wyraźnie pokazała wojna w Ukrainie, ale też o kluczowej roli kultury w sytuacji kryzysu: jako spoiwa, źródła nadziei i poczucia wspólnotowości.

Siła wyobraźni, polityka kulturalna i dostępność kultury – debaty plenarne współKongresu

W debacie otwarcia, "Siła wyobraźni. Jak odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata" udział wzięli: Agnieszka Holland, prof. Elżbieta Jabłońska, Dorota Masłowska, Jakub Skrzywanek i Jakub Stokalski. Debatę prowadził Edwin Bendyk.

"Bycie razem jest być może najbardziej awangardową strategią artystyczną" – mówiła podczas debaty otwarcia profesor Elżbieta Jabłońska.

"Jeśli będziemy oglądać przyszłość tylko w kategoriach zagrożenia, jeżeli będziemy oglądać inność tylko w kategoriach zagrożenia, nie będziemy w stanie realnie projektować przyszłości" – mówiła Agnieszka Holland.

W debacie "Polityka kulturalna, jakiej potrzebujemy" udział wzięli: ministra Hanna Wróblewska, prof. Marek Krajewski, Joanna Mytkowska, dr Joanna Zięba i Maciej Żywno. Debatę prowadziła prof. Iwona Kurz.

"Kultura musi być dostępna. Każdy powinien mieć wybór i możliwość uczestnictwa w praktykach kulturalnych. Zapewnienie tego wyboru to odpowiedzialność państwa i samorządów. Musimy to wprowadzić wspólnie" – mówiła podczas debaty Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

"Polityka kulturalna musi odpowiedzieć na to, co środowiska oddolnie już wiedzą: ona musi być uspołeczniona" – dodała dr Joanna Zięba.

Debaty plenarne pierwszego dnia współKongresu zakończyła debata „Kultura (nie)dostępna”, w której udział wzięli: Justyna Mańkowska, Justyna Sobczyk, Marta Siciarek, Błażej Strzelczyk i Katarzyna Kotula - ministra ds. równości. Debatę prowadził Taras Gembik.

Ochrona kultury, partnerstwa, lokalność, centralność, różnorodność i przyszłość instytucji kultury w Polsce – debaty panelowe współKongresu

Pierwszy dzień współKongresu to również pierwsze debaty panelowe, zaproponowane i wybrane przez uczestniczki i uczestników w głosowaniu. Najważniejszymi wątkami były „Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych w RP”, „Animator/ka oraz edukator/ka – pilnie potrzeby zawód (w) przyszłości”, „Różnorodność podmiotów kultury”, „Czego nie widać z Warszawy, czyli jak połączyć centralną perspektywę rozwoju kultury z tą regionalną i gminną”, „Przyszłość bibliotek z punktu widzenia osób piszących książki” oraz „Partnerstwa organizacji pozarządowych (ngo) z instytucjami kultury – wypracowanie nowych modeli współpracy”.

W dyskusjach podjęto m.in. wątek braku widoczności działań mniejszych ośrodków w Warszawie oraz temat dostępu mniejszych ośrodków do procesu decyzyjnego. Zwracano uwagę na nieprzejrzystość systemu grantowego, małą elastyczność centralnych struktur oraz brak dostępu do zasobów i wsparcia poza centralnymi instytucjami.

Co nas czeka drugiego dnia współKongresu Kultury?

Drugi dzień współKongresu Kultury poświęcony będzie tematom związanym z finansowaniem kultury, zarządzaniem nią i budowaniem relacji między instytucjami, administracją publiczną, twórcami i twórczyniami kultury. Odbędą się także debaty poświęcone sytuacji pracownic i pracowników sztuki, czytelnictwu i rynkowi książek oraz zagrożeniom, które dla kultury stwarza sztuczna inteligencja.

Debaty plenarne będą transmitowane online. Wszystkie debaty, w tym debaty panelowe, zostaną udostępnione na kanale YouTube MKiDN.

Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/mkidn/albums/72177720321784972/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2024, 10:38
Źródło informacji MKDiN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ