Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKDNiS: Niezwykła lekcja historii z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego (komunikat)

14.06.2021, 13:33aktualizacja: 14.06.2021, 13:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKDNiS informuje:

Z okazji 81. rocznicy deportacji pierwszej grupy Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wicepremier Piotr Gliński wziął udział w specjalnej społecznej akcji zorganizowanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, skierowanej do uczniów z całej Polski. W efekcie powstała wersja wideo książki "Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych" autorstwa dr. Piotra M. A. Cywińskiego.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Piotr Cywiński w swojej publikacji zestawił fragmenty relacji świadków tych wydarzeń, tworząc płynnie opowiedzianą historię 728 młodych polskich mężczyzn, często dopiero wkraczających w dorosłość, którzy jako pierwsi trafili do obozu zagłady Auschwitz.

W filmie, który powstał z okazji 81. rocznicy deportacji pierwszej grupy Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, wszystkie świadectwa ocalałych przeczytane zostały przez uczniów z całej Polski, którzy przesłali swoje nagrania wideo. Oprócz uczniów, świadectwa ocalałych przeczytali także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz autor książki dr Piotr Cywiński.

"Byli więźniowie pozostawili nam tysiące relacji i wspomnień. Pomagają nam one zrozumieć to, co działo się za drutami kolczastymi obozu, nie z perspektywy faktów, dokumentów i statystyk, ale z perspektywy ludzi wepchniętych w brutalny świat odczłowieczenia i nienawiści. Chciałem niezwykle podziękować wszystkim młodym ludziom za aktywną pamięć i włączenie się w ten szczególny projekt. Dzięki nim słowa ocalałych nabrały dziś szczególnej mocy" – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

"Założenie obozu nie powinno być postrzegane jedynie w kategoriach decyzji administracyjnej, jako pewien fakt lub punkt w linearnej historii II wojny światowej. Utworzenie tego typu instytucji i osadzenie w niej pierwszych setek więźniów od samego początku wskazywało na coś więcej" – napisał Piotr Cywiński we wstępie do książki.

"Widać w tym pierwszym okresie, niemalże jak w pigułce, najważniejsze elementy polityki koncentracyjnej: faktyczne wyjęcie osadzonych spod prawa, świadomą dehumanizację, hierarchizację struktury więźniarskiej oraz totalną ingerencję w każdy aspekt bytowania społeczności więźniów – zarówno w pracy, w czasie niby-wolnym, w porze noclegów, posiłków, w momencie zachorowania, jak i w namiastkach życia społecznego" – czytamy.

Zobacz lekcję internetową o pierwszych transportach Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. https://youtu.be/YpOwcAVoHzQ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2021, 13:33
Źródło informacji MKDNiS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ