Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: 201. urodziny Moniuszki. Raport z Roku Moniuszkowskiego (komunikat)

05.05.2020, 16:51aktualizacja: 05.05.2020, 16:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

- Obchodzimy dzisiaj 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. To dobra okazja, żeby przypomnieć dzieło tego wielkiego kompozytora, ale także podsumować Rok Moniuszkowski – minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Roku Stanisława Moniuszki.

W trakcie ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i UNESCO w 2019 Roku Stanisława Moniuszki Polska przypomniała bogactwo dorobku artystycznego kompozytora.

Minister kultury przypomniał, że „w tym czasie udało się zorganizować 1770 inicjatyw, ponad 200 spektakli operowych, teatralnych, baletowych, 60 wystaw, 500 najróżniejszych koncertów i festiwali, wiele wydarzeń zagranicznych, bo oprócz tego, co działo się w Polsce, w 60 różnych krajach na całym świecie realizowano także programy związane z Moniuszką”. Łącznie ukazało 570 publikacji m.in. nutowych, książkowych i fonograficznych. Zwieńczeniem Roku Moniuszkowskiego była wielka premiera w Wiedniu, w Theater an der Wien, „Halki” w reżyserii Mariusza Trelińskiego z Piotrem Beczałą w roli Jontka.

W latach 2018-2020 MKiDN na obchody Roku Moniuszki przeznaczyło ponad 31,5 mln zł. Łącznie działania związane z postacią Stanisława Moniuszki zgromadziły 21-milionowe audytorium. O tym, że Rok Stanisława Moniuszki był sukcesem, świadczą nade wszystko namacalne efekty mobilizacji całego środowiska artystycznego.

Prof. Piotr Gliński złożył wyrazy uznania twórcom inicjatyw zorganizowanych w Roku Moniuszkowskim: „Polscy artyści, menedżerowie kultury, społecznicy, muzycy, wszyscy ci, dzięki którym mogliśmy oglądać te wspaniałe spektakle, dzięki którym powstały wystawy, wydawnictwa - wszyscy, dzięki którym Rok Moniuszkowski odbył się tak wspaniale, tak intensywnie, zasługują na wielkie podziękowania. Dziękuję Państwu bardzo za Waszą pracę dla polskiej kultury” - mówił.

W podsumowaniu Roku Moniuszki minister kultury podkreśla, że ubiegłoroczny czas świętowania urodzin kompozytora był znaczącym krokiem w przywracaniu wartości artystycznej jego spuścizny w światowej przestrzeni kulturowej. „Pamiętajmy o ojcu polskiej opery narodowej i dbajmy by nie milkła Jego muzyka” – napisał.

„5 maja 2020 roku prezentujemy natomiast Moniuszkę online”

Minister kultury zaprosił także do świętowania 201. urodzin twórcy polskiej opery narodowej w wirtualnej przestrzeni, dzięki bogatej ofercie online przygotowanej na tę specjalną okazję przez opery, filharmonie, orkiestry, teatry, a nawet galerie:

„Obecna sytuacja, pandemia, liczne ograniczenia powodują, że kultura przenosi się do sieci i także nasze instytucje kultury przygotowują specjalny program online dotyczący Moniuszki. Zapraszam Państwa na strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na strony instytucji muzycznych, instytucji kultury, gdzie ta oferta jest prezentowana i gdzie możecie państwo jeszcze raz przeżyć wielką przygodę muzyczną ze Stanisławem Moniuszką”.

W dniu urodzin kompozytora na mediach społecznościowych Teatru Wielki-Opera Narodowa można wysłuchać najpiękniejszych pieśni Moniuszki. O godz. 18 udostępniony zostanie recital Olgi Pasiecznik wybitnej śpiewaczki, laureatki wielu konkursów międzynarodowych z akompaniamentem Ewy Pobłockiej, laureatki Konkursu Chopinowskiego z 1985 roku z pustych Salach Redutowych. Natomiast o godz. 20 będzie można zobaczyć koncert online z kościoła Św. Jana w Gdańsku. Na program złożą się pieśni sakralne wykonane przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych. Przy organach Andrzej Szadejko kurator i pomysłodawca zeszłorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Moniuszko w kościołach Warszawy”.

Także o godz. 19 Polska Opera Królewska udostępni na swoich mediach społecznościowych koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów: Anety Łukaszewicz (mezzosopran) i Roberta Gierlacha (bas-baryton) z towarzyszenie fortepianu, na którym zagra Krzysztof Trzaskowski.

Na mediach społecznościowych Narodowego Forum Muzyki o godz. 19 będzie można obejrzeć transmisje ze spektaklu „Widma” Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego, pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka z udziałem aktorów, solistów Chóru NFM i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zarejestrowanego podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego w 2017 roku.

TVP Kultura o godz. 20.20 wyemituje na swojej antenie inscenizację opery „Halka” w reżyserii Natalii Babińskiej, zrealizowaną w Operze Nova w Bydgoszcz

Zachęcamy także do skorzystania z oferty na platformie VOD Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie na dedykowanej temu wydarzeniu podstronie udostępnione zostały najbardziej znane dzieła kompozytora, m.in. „Halka” (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opera „Flis” przygotowana przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wyjątkowy spektakl „Paria” w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu, a także spektakle „Mąż i żona” – z muzyką Stanisława Moniuszki i „Przypowieść sarmacka do bajki” z muzyką Stanisława Moniuszki - obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.

Raport jubileuszu 200. urodzin Moniuszki

Wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prezentuje wyjątkowy materiał – multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na 201. urodziny Stanisława Moniuszki https://www.youtube.com/watch?v=I1AXNqAI7PU&feature=emb_logo

Moniuszko na nowo odkryty - Podsumowanie Roku Stanisława Moniuszki https://www.youtube.com/watch?v=yCwTTEcI34w&feature=emb_title

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2020, 16:51
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ