Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: 77. rocznica śmierci Szmula Zygielbojma (komunikat)

12.05.2020, 14:27aktualizacja: 12.05.2020, 14:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

„Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem” – napisał 11 maja 1943 r. do prezydenta Władysława Raczkiewicza i premiera gen. Władysława Sikorskiego w liście pożegnalnym Szmul Zygielbojm – członek władz Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. 12 maja przypada 77. rocznica jego samobójczej śmierci, będącej wyrazem protestu przeciwko bezczynności i obojętności, z jaką świat i rządy alianckie przypatrywały się zagładzie narodu żydowskiego dokonywanej w Polsce przez niemieckiego okupanta.

„Odebrał sobie życie ze współczucia dla cierpień swego ludu i w nadziei, że jego śmierć pomoże ratować tych, których kochał” - mówił wspominając tragiczną śmierć Zygielbojma emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego Jan Karski, który przedostał się do warszawskiego getta, aby na własne oczy zobaczyć tragedię narodu żydowskiego. Relację ze swego pobytu w getcie Karski zdał polskim władzom w Londynie w listopadzie 1942 r. Po spotkaniu z polskim kurierem Zygielbojm bezskutecznie próbował jeszcze zabiegać o pomoc dla Żydów u władz Wielkiej Brytanii i USA. Choć 10 grudnia 1942 r. Rząd RP w Londynie wydał stworzoną na podstawie relacji Karskiego notę do rządów sprzymierzonych w sprawie terroru i dyskryminacji Żydów, a tydzień później 12 państw alianckich wystosowało deklarację potępiającą masową zagładę ludności żydowskiej, działacz Rady Narodowej RP domagał się podjęcia bardziej zdecydowanych kroków na rzecz mordowanych przez Niemców rodaków. Apelował także o pomoc dla Żydów walczących w powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na zagładę Żydów, Zygielbojm popełnił samobójstwo. Na dzień przed śmiercią w odezwie przesłanej na ręce reprezentujących Państwo Polskie na Uchodźstwie – prezydenta Władysława Raczkiewicza i premiera gen. Władysława Sikorskiego, Zygielbojm napisał: „Odpowiedzialność za zbrodnię wymordowania całej narodowości żydowskiej w Polsce spada przede wszystkim na sprawców, ale pośrednio obciąża ona również ludzkość całą, Narody i Rządy Państw Sprzymierzonych, które do dziś dnia nie zdobyły się na żaden czyn konkretny w celu ukrócenia tej zbrodni. Przez bierne przypatrywanie się temu mordowi milionów bezbronnych i zmaltretowanych dzieci, kobiet i mężczyzn, stały się jego współwinowajcami.”

Szmul Zygielbojm, obok Witolda Pileckiego, Jana Karskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, był jednym z tych polskich bohaterów, którzy alarmowali świat o zagładzie narodu żydowskiego w okupowanej Polsce.

„Śmierć Zygielbojma” na ekranach

Historia Szmula Zygielbojma, który w akcie desperacji odebrał sobie życie, by skierować oczy świata na Holocaust i poruszyć sumienia aliantów, trafi na ekran dzięki inspiracji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scenariusz Wojciecha Lepianki i Ryszarda Brylskiego, który jest również reżyserem filmu, został zgłoszony do konkursu MKiDN na stworzenie scenariusza fabularnego z zakresu historii Polski.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 23 sierpnia 2019 roku. W tym roku planowane jest zakończenie produkcji. W obsadzie zobaczymy m.in. Wojciecha Mecwaldowskiego, Karolinę Gruszkę, Jacka Rotha, Klarę Bielawkę, Dobromira Dymeckiego, Tomasza Sapryka, Marcina Bosaka i Aleksandrę Popławską.

Film powstaje w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu finansowym Polskiej Fundacji Narodowej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Śmierć Zygielbojma” to ostatnia produkcja zmarłego dyrektora WFDiF, Włodzimierza Niderhausa, który nie ukrywał dumy z tego filmu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.05.2020, 14:27
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ