Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Minister Kurtyka o transformacji klimatycznej w czasach pandemii (komunikat)

02.12.2020, 16:55aktualizacja: 02.12.2020, 16:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Czy w związku z pandemią istnieje potrzeba zrewidowania obecnych celów klimatycznych, jak uzyskać akceptację wszystkich interesariuszy dla sprawiedliwej transformacji oraz jakie są największe szanse i wyzwania dla rynków pracy po transformacji energetycznej – m.in. o tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy debaty „Ludzie i klimat. Sprawiedliwa transformacja w praktyce”, zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. W spotkaniu, które odbyło się 2 grudnia 2020 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych zaangażowanych w sprawiedliwą transformację.

Otwierając dyskusję, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że potrzebna jest debata, w jaki sposób, uwzględniając zmiany wynikające z pandemii COVID-19, wdrożyć założenia ambitnych polityk minimalizujących skutki społeczne, efektywnie restrukturyzować sektory oraz przekształcać regiony przemysłowe w kierunku gospodarki ekologicznej i neutralnej dla klimatu.

"Dążąc do osiągnięcia globalnych i europejskich celów klimatycznych, mając na uwadze nasze wspólne dobro, Polska zobowiązała się do ograniczenia zużycia węgla w miksie energetycznym, a tym samym podjęła się niemal całkowitej transformacji krajowego systemu energetycznego. Sprawiedliwa transformacja będzie zatem jednym z najważniejszych obszarów naszej działalności w kolejnych latach, dlatego szczególnie ważne jest omówienie kształtu i najlepszych praktyk, które będziemy mogli zaproponować obywatelom" – zaznaczył.

Minister Kurtyka zwrócił też uwagę na wpływ polityki klimatycznej na sytuację na rynku pracy.

"Jest ona trudna z dwóch powodów: znaczącej transformacji strukturalnej w regionach górniczych oraz spodziewanych skutków trwającego kryzysu, jakim jest COVID-19" – zauważył.

Zdaniem szefa resortu klimatu i środowiska, remedium na to wyzwanie może być wysoka efektywność systemu zarządzania publicznego oraz promocja współpracy i integracji społecznej w jak największej liczbie obszarów tego procesu.

"Spotykamy się dzisiaj, aby porozmawiać o najlepszych możliwych rozwiązaniach i sposobach wdrażania polityki sprawiedliwej transformacji. Ubiegłoroczna konferencja zaowocowała przygotowaniem raportu „Solidarność i sprawiedliwa transformacja”, zaprezentowanego podczas szczytu działań na rzecz klimatu w Nowym Jorku we wrześniu 2019 r. Jego głównym elementem był zestaw narzędzi strategii sprawiedliwej transformacji. W ślad za tym, w wyniku dzisiejszego spotkania, chcielibyśmy wspólnie stworzyć dekalog działań wspierających proces transformacji w obecnej, nowej rzeczywistości" – wyjaśnił minister Michał Kurtyka.

Po międzynarodowym sukcesie konferencji COP24 w grudniu 2018 r., którego efektem była Śląska Deklaracja Solidarności i Sprawiedliwej Transformacji oraz The Katowice Rulebook, Polska podtrzymuje zaangażowanie w proces jakościowej transformacji i wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Dzisiejsze webinarium było kontynuacją zainicjowanego przez Polskę w 2019 roku wydarzenia „Ludzie i klimat. Solidarność i sprawiedliwa transformacja” i było zorientowane na praktyczny wymiar procesu.

Celem tegorocznego dialogu była wymiana doświadczeń między światowymi liderami i sygnatariuszami śląskiej deklaracji o solidarnej i sprawiedliwej transformacji oraz wskazanie najbardziej efektywnych praktyk w budowaniu wzajemnego porozumienia wszystkich interesariuszy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2020, 16:55
Źródło informacji mkiś
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ