Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: minister Kurtyka w Brukseli o cenach energii (komunikat)

22.10.2021, 12:47aktualizacja: 25.10.2021, 11:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Rosnące ceny energii i transformacja energetyczna to główne tematy rozmów ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z przedstawicielami instytucji unijnych, m.in. z Margrethe Vestager, Komisarz ds. Konkurencji oraz z Kadri Simson, Komisarz ds. Energii. Spotkania odbyły się w dniach 20-21 października 2021 r.

Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że należy zintensyfikować działania w odpowiedzi na obecny kryzys, wykraczając poza propozycje zawarte w zestawie narzędzi Komisji Europejskiej. Jak dodał, obecna sytuacja jest bezprecedensowa, a głównym motorem obecnego kryzysu energetycznego w UE są niezgodne z prawem praktyki dominującego dostawcy gazu, który nie reaguje na sygnały rynkowe i nadużywa swojej pozycji.

"UE musi podwoić swoje wysiłki w egzekwowaniu europejskich przepisów na gazociągu Nord Stream 2. Aby chronić swoich obywateli i przedsiębiorstwa, musi zdecydowanie przeciwdziałać tym praktykom" – zauważył.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, zaznaczył, że KE powinna przyjąć uzupełniający akt delegowany obejmujący zarówno gaz ziemny, jak i energię jądrową.

"Polska będzie potrzebować obu technologii, aby odejść od węgla w energetyce i ciepłownictwie" – wyjaśnił.

Zdaniem ministra Kurtyki, u podstaw pakietu Fit for 55 powinien leżeć społeczny aspekt transformacji.

"Gwałtownie rosnące ceny energii, których byliśmy ostatnio świadkami, budzą obawy związane z potencjalnym brakiem społecznej akceptacji dla ambicji transformacji energetycznej. Aby przeprowadzić transformację energetyczną w społecznie akceptowalny sposób, musimy uczynić ją rozsądną i bezpieczną. Należy skupić się na tym, aby energia była dostępna dla wszystkich Europejczyków i nie ograniczała wzrostu gospodarek UE" – powiedział.

W opinii szefa resortu klimatu i środowiska, trzeba jeszcze raz szczegółowo przeanalizować wszystkie elementy opublikowanego w połowie lipca pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii i rozważyć ich rewizję lub przesunięcie.

"Szczególny nacisk należy położyć na nowy system handlu uprawnieniami do emisji dla sektorów transportu i budownictwa, ponieważ obciąży on mniej zamożne grupy społeczne, co może doprowadzić do pogłębienia ubóstwa energetycznego" – zauważył.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.10.2021, 12:47
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ