Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Odra 2024: wzrasta liczebność „złotej algi” w Kanale Gliwickim. Służby na bieżąco monitorują sytuację (komunikat)

02.08.2024, 17:01aktualizacja: 05.08.2024, 09:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

- W Kanale Gliwickim w ciągu ostatnich dni notowany jest wzrost liczebności „złotej algi”. - Dla punktu kontrolnego w Pławniowicach wprowadzono obecnie I stopień zagrożenia (najniższy w trzystopniowej skali). Dla pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego obowiązuje stan ostrzegawczy związany z występowaniem „złotej algi"). - Służby na bieżąco monitorują sytuację, prowadzą wizje w terenie. Są przygotowane na wypadek potencjalnego, dynamicznego wzrostu populacji „złotej algi”. - 30 lipca odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. Spotkanie prowadziła Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska. - Podczas spotkania ekspertki i eksperci przeanalizowali dotychczasowe rekomendacje dla służb i wprowadzili aktualizacje dostosowane do bieżącej sytuacji. Omówili również dalsze prace związane z rozwojem monitoringu i modelu hydrologicznego, który umożliwi prognozowanie sytuacji na rzece, dla poprawy jej stanu. - Zespół międzyresortowy ds. Odry kontynuuje też analizy i uzgodnienia, w jakim zakresie renaturyzacja może objąć Odrę oraz jej dopływy.

Informacje rozszerzone

- Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na rzece. Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe, bo nie można wykluczyć gwałtownego wzrostu liczebności „złotej algi” i pojawienia się kolejnych w tym roku epizodów śnięcia ryb. Aktualne informacje, w tym dane monitoringu Odry są publikowane na stronie gov.pl/odra. - Obok monitoringu oraz bieżącego zarządzania ryzykiem na Odrze, zespół międzyresortowy kontynuuje też prace systemowe. Resort przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód Odry. Trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Wdrażany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i „widzenie się” zrzutów przemysłowych. - Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych. - 31 lipca 2024 roku odbyło się robocze spotkanie z organizacjami pozarządowymi. Omówiono m.in. priorytety działań systemowych zmierzających do zmniejszenia zasolenia Odry, jak również kierunki działań związanych z renaturyzacją.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ek/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.08.2024, 17:01
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ