Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca 2023 r. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Podczas pierwszego dnia obrad szefowa resortu spotkała się m.in. z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Tematem rozmów była współpraca w obszarze energii jądrowej i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w regionie.
Do stolicy Chorwacji przyjechali ministrowie energii z państw należących do inicjatywy P-TECC oraz przedstawiciele największych spółek energetycznych (łącznie ok. 300 osób). Na międzynarodowym forum paneliści rozmawiali o energii jądrowej, infrastrukturze krytycznej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwie dostaw energii, a także o energii odnawialnej, w tym geotermalnej.
Podczas szczytu ministerialnego odbyło się spotkanie szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm, poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu oraz współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach strategicznej inwestycji budowy pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju.
"Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego. Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To projekt o znaczeniu strategicznym, który nie tylko wpisuje się w zacieśniającą się polsko-amerykańską współpracę, ale przede wszystkim skutecznie utrwala ją na przyszłość" – zaznaczyła minister Anna Moskwa.
Ponadto do rozmowy na temat współpracy energetycznej minister A. Moskwa zaprosiła również bałtyckich partnerów: Litwę, Łotwę i Estonię. Tematem spotkania było przyśpieszenie działań związanych z uniezależnieniem się krajów bałtyckich od rosyjskiej sieci energetycznej oraz synchronizacja z europejskim systemem energetycznym. Inicjatywa Polski w tym obszarze jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego całego regonu.
Z apelem do uczestników wydarzenia minister Anna Moskwa wystąpiła także podczas panelu dotyczącego odbudowy Ukrainy.
"Musimy uzyskać dla Ukrainy jak największą rekompensatę od rosyjskiego agresora za wszystko, co zostało zniszczone w wyniku tej pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Dziś to nasze ogromne zadanie: skalkulować straty i przygotować dokumenty potwierdzające dokonane zniszczenia, tak aby przejść ten proces najszybciej jak to możliwe i przygotować się dobrze do odbudowy Ukrainy. Potrzeba tutaj wsparcia krajów Unii Europejskiej oraz szybkich decyzji Komisji Europejskiej, które pozwolą Ukrainie na sprawne rozpoczęcie odbudowy gospodarki" – podkreśliła.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ aop/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.03.2023, 11:35 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |