Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: wyjaśnienia do artykułu na portalu Business Insider (komunikat)

10.12.2022, 14:59aktualizacja: 12.12.2022, 11:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

W związku z artykułem pt. "Pięć absurdów z ustaw prądowych. Na tych przepisach tracą rodziny, firmy i samorządy” opublikowanym 10 grudnia br. na portalu Business Insider, Ministerstwo Klimatu i Środowiska odnosi się do poszczególnych zarzutów przedstawionych w publikacji.

"Wyższy limit energii także dla samotnych seniorów”

Karta Dużej Rodziny jest formą wspierania dużych rodzin, bądź tych którzy kiedyś byli dużymi rodzinami - prawo do limitu cen w pełni odzwierciedla to przyznane uprawnienie.

"Tania energia dla dewelopera, ale nie dla kogoś, kto buduje dom sam dla siebie”

W obliczu rosnących kosztów energii, spowodowanych czynnikami zewnętrznymi (przede wszystkim wojną w Ukrainie), priorytetem rozwiązań przygotowanych w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej jest zabezpieczenie funkcjonowania gospodarstw domowych i zapewnienie im dostępu do energii elektrycznej na poziomie dotychczas ponoszonych opłat.

Mechanizm mrożenia rachunków do określonych limitów zużycia (2MWh, 2.6 MWh i 3 MWh) miał na celu objęcie odbiorców zużywających energię na potrzeby prowadzonych gospodarstw domowych. Szczególnym wsparciem, polegającym na podwyższeniu limitów zużycia, do zamrożenia cen i stawek opłat zostali objęci odbiorcy o szczególnych "wrażliwościach" tj: osoby niepełnosprawne, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny czy też rolnicy.

Na etapie realizacji inwestycji, tj. budowy domu, nie korzysta się z energii elektrycznej na potrzeby prowadzenia gospodarstwa domowego (z oczywistych względów nie mamy do czynienia z zamieszkiwaniem i gospodarowaniem). Plac budowy jest zaopatrywany w energię elektryczną w ramach przyłącza tymczasowego i przeznaczonej na ten cel taryfy C.

Natomiast MKiŚ analizuje skutki wdrożenia ustawy i będzie reagował na bieżąco.

"Niebezpieczna definicja mikro, małego i średniego przedsiębiorcy”

Ustawa o zamrożeniu cen energii jest wykonaniem europejskiego rozporządzenia, w tym w szczególności doprecyzowuje i implementuje mechanizmy zamrożenia cen oraz tworzy procedury wdrożeniowe, których europejskie regulacje nie przewidują. W tym celu zdecydowaliśmy się na wykorzystanie polskich przepisów dotyczących działalności gospodarczej, które stanowią wykonanie prawa UE w tym zakresie. Celem jest jak najszersza pomoc podmiotom gospodarczym w zakresie cen energii.

"Do przetargów nikt się nie zgłasza, bo może inni zarobią na rekompensatach”

Prowadzimy dialog ze stroną społeczną i przedsiębiorstwami. Nie jest możliwa sytuacja, że przedsiębiorca jako dostawca rezerwowy otrzyma wyższą rekompensatę – ustawa tego nie przewiduje. Wysokość rekompensaty będzie uzależniona od sytuacji na rynku energii, a nie formy sprzedaży.

"Kara za oszczędzanie energii przed kryzysem”

Na kierowników jednostek sektora finansów publicznych został nałożony obowiązek podejmowania działań w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% w związku z obecnym kryzysem na rynku nośników energii. Zgodnie z ustawą obowiązek ten obejmuje ściśle wskazane instytucje i nie obejmuje m.in szkół, oświetlenia ulicznego czy infrastruktury krytycznej. Ważne jest wzmocnienie wzorcowej roli sektora finansów publicznych w zakresie oszczędności energii, a tym samym zachęcenie szerokiego grona odbiorców do podejmowania efektywnych środków w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Warto podkreślić, że w związku z trwającym kryzysem energetycznym w Europie, MKiŚ przygotowało szereg rozwiązań legislacyjnych, których celem jest zniwelowanie rosnących cen energii czy gazu, wynikających z bezprawnej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Są to m.in.

- Zamrożenie cen gazu w 2023 roku – wartość około 30 mld zł

- Dodatek osłonowy – wartość to ponad 4 mld zł

- Dodatek węglowy – wartość to ponad 13,5 mld zł

- Dodatek do paliw innych niż węgiel – wartość to ponad 1,9 mld zł

- Dodatek dla podmiotów wrażliwych, które nie są przyłączone do sieci gazowej i sieci ciepłowniczej – wartość to ponad 1,2 mld zł

- Ciepło z rekompensatą – wsparcie dla odbiorców ciepła systemowego – wartość to około 6,9 mld zł

- Wsparcie dla odbiorców prądu: gwarancja cen na obecnym poziomie w przypadku zużycia energii do 2/2,6/3 MWh, gwarantowana cena po przekroczeniu limitów dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wrażliwych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2022, 14:59
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ