Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: efekty pierwszej edycji programu „MALUCH na uczelni” (komunikat)

24.04.2015, 16:21aktualizacja: 24.04.2015, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Minister nauki: przyjazna uczelnia realizuje zasady etyczne, tworzy dobre środowisko pracy i zapewnia równowagę między życiem rodzinnym a nauką

43 uczelnie oferujące 1436 miejsc opieki dla dzieci studentów i pracowników z 12 województw – to efekty pierwszej edycji programu „MALUCH na uczelni”. Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska wraz z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ogłosiła dziś oficjalne wyniki konkursu oraz listę szkół wyższych, które otrzymają 9 milionów złotych na tworzenie i funkcjonowanie żłobków i klubików dziecięcych.

„MALUCH na uczelni” to część ministerialnego programu „Przyjazna uczelnia”. W jego ramach ministerstwo rozpoczęło już akcję wdrażania w jednostkach naukowych Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Karta i Kodeks to zbiór zasad zaleconych przez Komisje Europejską i stosowanych przez instytucje naukowo-badawcze w całej Europie.

„MALUCH na uczelni” to duża szansa dla studentów, doktorantów i pracowników akademickich, którzy chcą łączyć naukę i pracę z rodzicielstwem. Dzięki publicznym pieniądzom uczelnie mogą wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i utworzyć miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat trzech.

– Dziś dobre uczelnie rozpoznaje się nie tylko po doskonałej ofercie dydaktycznej, ale także po tym jak wsłuchują się w potrzeby swoich studentów i pracowników. Żłobki na uczelniach są ważnym krokiem w tworzeniu na uczelniach środowiska przyjaznego rodzicom – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Dużo młodych rodziców studiuje, ale też coraz częściej uzupełniają kwalifikacje na studiach zaocznych czy podyplomowych. Brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem zmusza często do przerwania studiów bądź pracy naukowej, a nawet rezygnacji z kontynuowania nauki. Zwłaszcza, że dużo studentów uczy się z dala od domu rodzinnego. Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w realizowaniu założonych planów życiowych – przekonuje minister nauki. Dodaje przy tym, że problem łączenia nauki z posiadaniem dzieci jest zjawiskiem powszechnym, a inspiracją dla stworzenia „MALUCHA na uczelni” byli sami studenci.

– Przyjazna uczelnia to miejsce etyczne, w którym przestrzega się prawa pracy, a między ludźmi panują dobre relacje. Ale też miejsce, które pozwala zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Dlatego też obok „MALUCHA na uczelni” zachęcamy uczelnie do podpisywania „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”– mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zainteresowanie udziałem w programie „MALUCH na uczelni” było duże zarówno wśród uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Dzięki rządowemu wsparciu żłobki będzie miała aż co dziesiąta szkoła wyższa w Polsce! Najwięcej z nich powstanie w województwie śląskim, mazowieckim i małopolskim. Miejsca opieki dla dzieci studentów jeszcze w tym roku stworzą uczelnie z dużych i mniejszych ośrodków akademickich m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Śląska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu czy Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

Lista uczelni, przy których powstaną miejsca opieki ze środków „MALUCH na uczelni”:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie

2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof.. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach

3. Politechnika Wrocławska

4. Społeczna Akademia Nauk Kraków

5. Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie

6. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

7. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

8. Uniwersytet Rzeszowski

9. Uniwersytet Śląski

10. Uniwersytet Warszawski

11. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu

12. Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej

13. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

14. Uniwersytet Zielonogórski

15. Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach

16. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

17. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J.A. Komeńskiego w Lesznie

18. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu

19. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie

20. Politechnika Częstochowska

21. Politechnika Krakowska

22. Politechnika Rzeszowska

23. Politechnika Śląska

24. Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

25. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

26. Uniwersytet Jagielloński

27. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

28. Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie

29. Uniwersytet w Białymstoku

30. Wydział Zamiejscowy w Świdnicy Społecznej Akademii Nauk z siedziba w Łodzi

31. Wyższa Szkoła Administracji Bielsko Biała

32. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni

33. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

34. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

35. Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku Białej

36. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

37. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu

38. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu

39. Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu

40. Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza z siedzibą w Przeworsku

41. Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Warszawie

42. Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie

43. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży

Oficjalny komunikat o wynikach konkursu „MALUCH na uczelni” na stronie:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/resortowy-pogram-maluch/rok-2015/wyniki-konkursu-maluch---edycja-2015-modul-4/

* * *

Program „MALUCH na uczelni” to wspólne działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Program ma pomóc studentom, doktorantom i wszystkim pracownikom uczelni w łączeniu nauki i pracy z opieką nad dziećmi. Ma zapobiegać sytuacjom, gdy pojawienie się dziecka zmusza młodych rodziców do przerwania studiów czy rezygnacji z pracy naukowej. Program jest też odpowiedzią na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych, na przykład przy braku meldunku w danej gminie.

„MALUCH na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program MPiPS „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech. W pilotażowej edycji programu na zakładanie żłobków ponad 9 mln zł dostaną 43 uczelnie, które tym samym zapewnią opiekę 1436 dzieciom. W przyszłym roku program „MALUCH na uczelni” będzie kontynuowany.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2015, 16:21
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ