Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
Minister nauki: przyjazna uczelnia realizuje zasady etyczne, tworzy dobre środowisko pracy i zapewnia równowagę między życiem rodzinnym a nauką
43 uczelnie oferujące 1436 miejsc opieki dla dzieci studentów i pracowników z 12 województw – to efekty pierwszej edycji programu „MALUCH na uczelni”. Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska wraz z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ogłosiła dziś oficjalne wyniki konkursu oraz listę szkół wyższych, które otrzymają 9 milionów złotych na tworzenie i funkcjonowanie żłobków i klubików dziecięcych.
„MALUCH na uczelni” to część ministerialnego programu „Przyjazna uczelnia”. W jego ramach ministerstwo rozpoczęło już akcję wdrażania w jednostkach naukowych Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Karta i Kodeks to zbiór zasad zaleconych przez Komisje Europejską i stosowanych przez instytucje naukowo-badawcze w całej Europie.
„MALUCH na uczelni” to duża szansa dla studentów, doktorantów i pracowników akademickich, którzy chcą łączyć naukę i pracę z rodzicielstwem. Dzięki publicznym pieniądzom uczelnie mogą wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i utworzyć miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat trzech.
– Dziś dobre uczelnie rozpoznaje się nie tylko po doskonałej ofercie dydaktycznej, ale także po tym jak wsłuchują się w potrzeby swoich studentów i pracowników. Żłobki na uczelniach są ważnym krokiem w tworzeniu na uczelniach środowiska przyjaznego rodzicom – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Dużo młodych rodziców studiuje, ale też coraz częściej uzupełniają kwalifikacje na studiach zaocznych czy podyplomowych. Brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem zmusza często do przerwania studiów bądź pracy naukowej, a nawet rezygnacji z kontynuowania nauki. Zwłaszcza, że dużo studentów uczy się z dala od domu rodzinnego. Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w realizowaniu założonych planów życiowych – przekonuje minister nauki. Dodaje przy tym, że problem łączenia nauki z posiadaniem dzieci jest zjawiskiem powszechnym, a inspiracją dla stworzenia „MALUCHA na uczelni” byli sami studenci.
– Przyjazna uczelnia to miejsce etyczne, w którym przestrzega się prawa pracy, a między ludźmi panują dobre relacje. Ale też miejsce, które pozwala zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Dlatego też obok „MALUCHA na uczelni” zachęcamy uczelnie do podpisywania „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”– mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Zainteresowanie udziałem w programie „MALUCH na uczelni” było duże zarówno wśród uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Dzięki rządowemu wsparciu żłobki będzie miała aż co dziesiąta szkoła wyższa w Polsce! Najwięcej z nich powstanie w województwie śląskim, mazowieckim i małopolskim. Miejsca opieki dla dzieci studentów jeszcze w tym roku stworzą uczelnie z dużych i mniejszych ośrodków akademickich m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Śląska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu czy Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
Lista uczelni, przy których powstaną miejsca opieki ze środków „MALUCH na uczelni”:
1. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie
2. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof.. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
3. Politechnika Wrocławska
4. Społeczna Akademia Nauk Kraków
5. Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie
6. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
7. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
8. Uniwersytet Rzeszowski
9. Uniwersytet Śląski
10. Uniwersytet Warszawski
11. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu
12. Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej
13. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
14. Uniwersytet Zielonogórski
15. Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach
16. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
17. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
18. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu
19. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
20. Politechnika Częstochowska
21. Politechnika Krakowska
22. Politechnika Rzeszowska
23. Politechnika Śląska
24. Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
25. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
26. Uniwersytet Jagielloński
27. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
28. Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
29. Uniwersytet w Białymstoku
30. Wydział Zamiejscowy w Świdnicy Społecznej Akademii Nauk z siedziba w Łodzi
31. Wyższa Szkoła Administracji Bielsko Biała
32. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
33. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
34. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
35. Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku Białej
36. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
37. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
38. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
39. Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu
40. Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza z siedzibą w Przeworsku
41. Wyższa Szkoła Trenerów Sportu w Warszawie
42. Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie
43. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży
Oficjalny komunikat o wynikach konkursu „MALUCH na uczelni” na stronie:
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/resortowy-pogram-maluch/rok-2015/wyniki-konkursu-maluch---edycja-2015-modul-4/
* * *
Program „MALUCH na uczelni” to wspólne działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Program ma pomóc studentom, doktorantom i wszystkim pracownikom uczelni w łączeniu nauki i pracy z opieką nad dziećmi. Ma zapobiegać sytuacjom, gdy pojawienie się dziecka zmusza młodych rodziców do przerwania studiów czy rezygnacji z pracy naukowej. Program jest też odpowiedzią na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych, na przykład przy braku meldunku w danej gminie.
„MALUCH na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program MPiPS „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech. W pilotażowej edycji programu na zakładanie żłobków ponad 9 mln zł dostaną 43 uczelnie, które tym samym zapewnią opiekę 1436 dzieciom. W przyszłym roku program „MALUCH na uczelni” będzie kontynuowany.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.04.2015, 16:21 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |