Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: maturzyści stawiają na uczelnie techniczne (komunikat)

20.11.2014, 12:27aktualizacja: 20.11.2014, 12:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Niż demograficzny nie zachwiał naborem na studia w uczelniach publicznych i prywatnych, a liczba studentów zmniejszyła się nieznacznie. Spadło natomiast zainteresowanie studiami wieczorowymi i zaocznymi. Politechniki są najbardziej obleganym typem uczelni, a maturzyści trzeci rok z rzędu najchętniej wybierają informatykę. Ministerstwo Nauki podsumowało tegoroczną rekrutację na studia.

– Skutki niżu demograficznego odczuwane są w tym roku dużo słabiej niż w poprzednich latach. W uczelniach publicznych liczba studentów przyjętych na studia dzienne utrzymuje się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Spada natomiast liczba studentów przyjętych na studia zaoczne i wieczorowe. – podkreśla minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Tworzy się więc w szkolnictwie wyższym nowa sytuacja. Uczelnie dostosowując się do niej, będą musiały kłaść większy nacisk na jakość uczenia, bliższy kontakt studenta z wykładowcą – dodaje minister nauki.

W uczelniach publicznych na pierwszy rok przyjęto 256 448 osób – o około 2 proc. mniej niż w poprzednim roku. Z kolei w uczelniach niepublicznych nabór na I rok zmniejszył się o około 69 tys. osób – o 9,7 proc. Znacznie trudniejsza sytuacja była w roku akademickim 2013/2014, gdy spadki liczby nowoprzyjętych studentów w obu sektorach były dwucyfrowe (odpowiednio o 10,9 proc. - uczelnie publiczne oraz 16,9 proc. - uczelnie niepubliczne).

Z analiz resortu nauki wynika też, że liczba studentów przyjmowanych na studia dzienne w szkołach prywatnych w ostatnich kilku latach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Spada natomiast ilość studentów niestacjonarnych (w trybie zaocznym i wieczorowym). – Oznacza to, że te uczelnie niepubliczne stawiają na rzetelność oferty studiów w pełnym wymiarze zajęć i chcą tą dobrą jakością nauczania przyciągnąć kandydatów na studia dzienne – przekonuje minister Kolarska-Bobińska.

Uczelnie techniczne są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia (średnio 3,5 kandydata na miejsce). – Na początku lat 90. tendencja była odwrotna. Widać, że młodzi ludzie zorientowani są coraz bardziej praktycznie i zastanawiają się po jakich uczelniach mają perspektywy zatrudnienia – mówi minister nauki. Zaznacza przy tym, że dalej popularne są uniwersytety (3,1 kandydata na jedno miejsce) i uczelnie rolnicze (3 kandydatów na jedno miejsce). Zmniejsza się wyraźnie zainteresowanie uczelniami pedagogicznymi - 1,7 kandydata na miejsce, gdzie jeszcze rok temu było 2,2.

Wśród uczelni niepublicznych widać mocnych liderów w tym sektorze. Największym zainteresowaniem kandydatów na studia stacjonarne cieszą się Szkoła Wyższa PsychologiiSpołecznej w Warszawie, Krakowska Akademia im. Frycza-Modrzewskiego oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Listę najbardziej obleganych kierunków studiów trzeci rok z rzędu otwiera informatyka, którą w tym roku wybrało ponad 30 tys. kandydatów. – To dobry sygnał dla gospodarki. W Polsce z dużą intensywnością rozwija się przemysł kreatywny, jest spore zapotrzebowanie na informatyków, programistów, grafików komputerowych – zauważa minister Kolarska-Bobińska.

W pierwszej dziesiątce są też trzy inne kierunki inżynierskie: budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszą się prawo (20418 kandydatów) i zarządzanie (19158 kandydatów), które uplasowały się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji. – Młodzi ludzie widzą dobre perspektywy na przyszłość w sektorze biznesowym, administracji czy usługach – mówi minister.

Jak podkreśla, udało się doprowadzić do większej harmonii pomiędzy liczbą studentów na kierunkach inżynierskich i ścisłych, a liczbą studiujących na kierunkach humanistycznych i społecznych. – Wyniki rekrutacji pokazują, że maturzyści wybierają studia coraz bardziej odpowiedzialnie, z myślą o swojej przyszłości, szansach na pierwszą prace i dobre zarobki – zauważa prof. Kolarska-Bobińska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

Więcej informacji na stronie http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/maturzysci-stawiaja-na-uczelnie-techniczne.html

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2014, 12:27
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ