Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: stypendyści Erasmus+ zwolnieni z podatku (komunikat)

11.08.2015, 15:04aktualizacja: 11.08.2015, 15:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Stypendia w programie Erasmus + będą wolne od podatku – to ważna wiadomość dla polskiej kadry akademickiej i studentów zainteresowanych wyjazdem za granicę. Takie rozporządzenie, po staraniach minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, podpisał dziś minister finansów, Mateusz Szczurek.

Pierwsze rozmowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Ministerstwem Finansów na temat zwolnienia stypendystów z podatku, toczyły się już w marcu 2014 r., tuż po rozpoczęciu programu Erasmus +. Prof. Lena Kolarska-Bobińska wysłała list do ministra finansów w styczniu tego roku.

– Polskie uniwersytety potrzebują mobilności i wymiany myśli między naukowcami z Polski i z zagranicy. Dlatego umiędzynarodowienie to kluczowy dla Ministerstwa element rozwoju szkolnictwa wyższego i polskiej nauki – podkreśliła prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Nie możemy pozwolić na to, żeby skomplikowane procedury utrudniały naszym studentom i naukowcom udział w międzynarodowej wymianie doświadczeń.

Do tej pory przyznawane w programie stypendia musiały być uzgadniane z wysokością diet ustalaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jeżeli kwota stypendium była wyższa niż przewidziana wysokość diety, nadwyżka podlegała opodatkowaniu. W toku ujednolicania przepisów, w pierwszej kolejności z podatku zostali zwolnieni studenci. Podpisane rozporządzenie likwiduje opodatkowanie dla wszystkich stypendystów – również dla pracowników uczelni.

Rozporządzenie jest ważne od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2016 r. Przez ten czas przygotowane zostaną zmiany systemowe, które trwale zniosą podatkowanie stypendiów. Uproszczenie przepisów i likwidacja kosztów może zachęcić większą liczbę osób do aktywniejszego udziału w wymianach międzynarodowych.

– Wychodzimy naprzeciw przedstawianym nam propozycjom i oczekiwaniom, na ile jest to tylko możliwe. Jestem przekonany, że te korzystne zmiany wpłyną pozytywnie na współpracę polskich naukowców ze specjalistami z zagranicy – powiedział minister Mateusz Szczurek.

Zmiana w polskich przepisach oznacza również spełnienie zaleceń Unii Europejskiej. Podatki dotyczące stypendiów Erasmus + zniesione zostały również nie tylko we Francji i Wielkiej Brytanii, lecz również m.in. na Litwie czy Słowacji.

Erasmus + to europejski program m.in. mobilności akademickiej, który zajmuje kluczowe miejsce w strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Szacuje się, że w minionym roku w wymianach udział wzięło niemalże 14 tys. studentów oraz ponad 5,5 tys. pracowników polskich uczelni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.08.2015, 15:04
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ