Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: uczelnie zainteresowane zakładaniem żłobków (komunikat)

26.03.2015, 13:19aktualizacja: 26.03.2015, 13:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Ogromne zainteresowanie zakładaniem żłobków na uczelniach. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Śląska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu czy Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku - to tylko niektóre spośród kilkudziesięciu szkół wyższych ubiegających się o 11 milionów złotych w konkursie „MALUCH na uczelni”.

Zakończył się już nabór wniosków w konkursie MALUCH. Wg niepełnych danych pozyskanych przez MNiSW do urzędów wojewódzkich w całej Polsce wpłynęło łącznie ponad 60 wniosków konkursowych. Oficjalne wyniki oraz listę uczelni i podmiotów, które otrzymają dofinansowanie na tworzenie i funkcjonowanie żłobków i klubików dziecięcych poznamy do 22 kwietnia. Już dziś jednak wiadomo, że tylko w trzech województwach żadna z uczelni nie zdecydowała się na skorzystanie z dofinansowania z programu. To województwa opolskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Najwięcej wniosków wpłynęło w województwie śląskim, mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i pomorskim.

- Rodzicielstwo nie powinno być przeszkodą w zdobywaniu wiedzy czy rozwijaniu badań naukowych. Do tej pory brak miejsc opieki zmuszał niektórych studentów do przerywania lub zawieszania studiów – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Zależy nam, aby studenci mogli łączyć rodzicielstwo z nauką, a uczelnie były miejscem przyjaznym rodzinie. Elastyczne podejście do nauki, sposobu studiowania oraz właściwa opieka nad dziećmi pozwala łączyć te dwie sfery – dodaje minister nauki.

Program został doceniony nie tylko przez uczelnie i doktorantów, którzy z niego skorzystają. Dostrzegła go też Rządowa Rada Ludnościowa, która będzie rekomendowała „Malucha na uczelni” jako działanie we właściwym kierunku.

- „MALUCH na uczelni” ma na celu nie tylko polepszenie jakości życia rodziców na uczelni. Takie innowacje społeczne niosą ze sobą również efekty w postaci zmiany postaw. Żłobki na uczelniach, czy przyjazne nastawienie uczelni do rodziców, będą skutkowały pozytywnym nastawieniem studentów jako przyszłych pracowników czy pracodawców do osób będących rodzicami – mówi minister Lena Kolarska-Bobińska.

Program „Maluch na uczelni” to wspólne działanie MNiSW i MPiPS. Program ma pomóc studentom, doktorantom i wszystkim pracownikom uczelni w łączeniu nauki i pracy z opieką nad dziećmi. Ma zapobiegać sytuacjom, gdy pojawienie się dziecka zmusza młodych rodziców do przerwania studiów czy rezygnacji z pracy naukowej. Program jest też odpowiedzią na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych, na przykład przy braku meldunku w danej gminie. „Maluch na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech.

Tylko kilka uczelni w Polsce prowadzi żłobek lub klubik malucha. Kilka kolejnych prowadzi na swoim terenie placówki opiekuńcze dla dzieci spoza uczelni. Niektóre szkoły wyższe współpracują z fundacjami, które prowadzą żłobki na terenie kampusu lub uczelni (np. Politechnika Wrocławska). Pierwszeństwo w tych placówkach mają dzieci studentów i pracowników uczelni. Żłobki prowadzone przez szkoły wyższe są najczęściej przeznaczone dla dzieci pracowników tych szkół (np. UW). Program „MALUCH na uczelni” ma to zmienić.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.03.2015, 13:19
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ