Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Modernizacja energetyczna sandomierskiego szpitala Ducha Świętego ze wsparciem unijnym

06.02.2023, 16:10aktualizacja: 06.02.2023, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. UMWŚ
fot. UMWŚ
15 mln złotych – w tym blisko 10 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – pochłonie modernizacja energetyczna Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

W ramach inwestycji planuje się m.in. wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, poprawę izolacji stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz dotychczasowego oświetlenia na LED-owe oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Prace dodatkowe nie objęte dofinansowaniem zakładają modernizację instalacji zimnej wody użytkowej, wymianę instalacji kanalizacyjnej oraz wymianę urządzeń sanitarnych w łazienkach wraz z remontem pomieszczeń.

Umowę dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 podpisali w Sandomierzu marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca oraz dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego, Marek Kos. Koszt całkowity inwestycji wyniesie: 15 mln 78 tys. zł, w tym dofinansowanie UE: 9 mln 872 tys. zł.

„Dzięki temu dofinansowaniu i poczynionym inwestycjom poprawi się m.in. czystość powietrza, ale również pojawią się spore oszczędności, choćby z tytułu montażu instalacji fotowoltaicznej. Wymiana starych instalacji centralnego ogrzewania, przeciekającej instalacji wodnej oraz wymiana stropodachów to kolejne inwestycje, które wpłyną na poprawę efektywności energetycznej szpitalnego budynku” – powiedział podczas konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Inwestycje te przyczynią się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych oraz oszczędność energii. Dzięki realizacji przedsięwzięcia znacznej poprawie ulegną wskaźniki zapotrzebowania na ciepło, co przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji budynków.

Zgodnie z założeniami projektu dzięki przeprowadzeniu inwestycji oszczędności szpitala na energii elektrycznej w skali roku mają wynieść blisko 600 MWh, zaś na energii cieplnej ponad 7 tys. GJ. Natomiast szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych w związku z modernizacją to blisko 900 ton równoważnika CO2 rocznie.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2023, 16:10
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ