Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Wizyta szefa MON we Włoszech (komunikat)

17.05.2022, 15:54aktualizacja: 17.05.2022, 15:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje:

W środę 18 maja, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie przebywał we Włoszech.

W programie m.in.:

godz. 9.00 modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Watykanie w Dniu Urodzin śp. Papieża Polaka;

· godz. 11.00 - Spotkanie bilateralne z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim;

· godz. 17.00 - uroczysta Msza Święta i Apel Poległych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji 78. Rocznicy bitwy o Monte Cassino.

(udział mediów wg ustaleń organizatora)

Informacji nt. udziału ministra obrony narodowej udziela Dagmara Jarosławska, Centrum Operacyjne MON, tel. 601 388 988.

***

Ministrowie obrony Polski i Włoch omówią dwustronne relacje wojskowe ze szczególnym uwzględnieniem współpracy przemysłowej, przedyskutują obecną sytuację bezpieczeństwa w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Omówią ponadto agendę zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie.

***

Bitwa o Monte Cassino stoczona przez wojska alianckie z Niemcami w 1944 roku jest też nazywana "Bitwą o Rzym", gdyż zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch. Po blisko pięciu miesiącach walk, 18 maja 1944 roku Polacy zajęli ruiny klasztoru. Na przełomie 1944 i 1945 r. na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany generał Władysław Anders, który dowodził zdobyciem klasztoru przez 2 Korpus Polski (generał Anderas zmarł w Londynie w 1970 roku). Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2022, 15:54
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ