Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MPiT informuje:
Warszawa w dniach 9-10 września stanie się areną debaty nad kształtem skutecznej dyplomacji w nowoczesnym świecie – naznaczonym globalizacją, rewolucją informacyjną i pełnym wzajemnych wielosektorowych powiązań na poziomie społeczności lokalnych, biznesowych i naukowych. Akcent Szczytu zostanie postawiony na wymiar regionalny działań dyplomatycznych – to w nim istnieje duży potencjał dla kształtowania korzystnej pozycji Polski w międzynarodowych relacjach. Inicjatorem wydarzenia jest wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Zostanie ono zorganizowane po raz pierwszy w historii.
- Zależy nam, by podczas Szczytu zostały wypracowane rozwiązania, dzięki którym będzie można wzmocnić promocję danego kraju, a tym samym jego konkurencyjność i atrakcyjność, poprzez dyplomację samorządową i ekonomiczną – informuje wiceszef MPiT.
Dodaje, że współczesna dyplomacja ekonomiczna jest domeną działań i zdolności o różnym charakterze, dlatego wymaga stałego udoskonalania i zwiększania pola jej oddziaływania. – Aby o to skutecznie zabiegać, należy sięgać po szerokie spectrum środków, a więc być aktywnym w lokalnych ekosystemach powiązań, zwiększać zakres międzynarodowej współpracy regionalnej z udziałem samorządów, a przede wszystkim nawiązywać lub wzmacniać międzynarodowe relacje biznesowe i instytucjonalne. Miejscem debaty jak to efektywnie robić oraz miejscem wyznaczania trendów i kierunków, będzie właśnie warszawski Szczyt – zaznacza wiceminister Marcin Ociepa.
Hasłem wydarzenia jest "Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności". Przewidujemy, że weźmie w nim udział ok. 1000 uczestników. Ponad 100 panelistów reprezentujących różne środowiska i potrzeby będzie rozmawiać o najlepszych praktykach uprawiania dyplomacji na świecie, o nowych formach współpracy i skutecznych kanałach dobrej dyplomacji w regionie. Służyć temu będą cztery sesje plenarne i panele dyskusyjne w trzech równoległych blokach: samorządowy, biznesowy i naukowy. Debatom towarzyszyć będą spotkania w formacie B2B, seminaria eksperckie i warsztaty. Podczas Szczytu odbędzie się sesja ministerialna z udziałem ministrów z Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier i Litwy, która będzie dotyczyć zagadnień dyplomacji ekonomicznej i promocji gospodarki. Wydarzeniem towarzyszącym będzie V Kongres Klastrów Polskich "Dla siebie, czy dla innych?".
– Wybór Warszawy jako miejsca spotkania o współpracy międzynarodowej na szczeblu regionalnym nie jest przypadkowy. To właśnie Polska może się poszczycić na tym polu wartymi do odnotowania sukcesami m.in. jako inicjator utworzenia nowego instrumentu współpracy terytorialnej – Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej – podkreśla Marcin Ociepa.
W roli współorganizatorów honorowych Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej wystąpią Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz instytucje z obszaru biznesu, nauki i samorządu, a także regiony zagraniczne: region Lombardia, Veneto, Galicja, Hauts-de-France oraz organizacje międzynarodowe - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Europejski Komitet Regionów (m.in. Zastępca Sekretarza Generalnego OECD - Ludger Schuknecht).
Szczegółowy program Szczytu, a także formularz rejestracyjny: http://regiosummit.pl/pl/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ plp/ aj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.08.2019, 13:32 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |