Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiPS: Start Programów Tarcza 7.0 i kolejnego naboru Rodzina 500 plus (komunikat)

01.02.2021, 17:43aktualizacja: 01.02.2021, 17:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MRiPS informuje:

Podczas konferencji prasowej 1 lutego br. Minister Marlena Maląg ogłosiła start dwóch programów inwestujących zarówno w przyszłość Polaków jak i Polski. Właśnie dziś rozpoczął się nabór wniosków w kolejnej odsłonie rządowego programu Rodzina 500+ a także uruchomiona została rozszerzona pomoc dla przedsiębiorców w ramach Tarczy 7.0.

Bezcenna i konieczna inwestycja w kapitał ludzki

Jak pokazują statystyki, program Rodzina 500+ poprawił istotnie sytuację finansową polskich rodzin. Radykalnie, bo do 4,2 proc spadł wskaźnik skrajnego ubóstwa. Znacznie wzrósł także dochód, jakim rozporządzają rodziny. Przychody rodzin wielodzietnych w 2019 roku były zaś aż o 57 proc. wyższe niż jeszcze w 2015 roku. Regularne, systemowe wsparcie otrzymuje dziś 6 mln 600 tys. dzieci. Dotychczas rząd przeznaczył na ten cel 134 mld zł, zaś w budżecie na ten rok zapisano na realizację programu 41 mld zł.

- Program Rodzina 500+ zmienił optykę spojrzenia na polskie rodziny. Jest także pierwszym od transformacji ustrojowej rządowym programem, który tak mocno akcentuje konieczność dbałości o przyszłość rodzin w Polsce jako bezcennego kapitału, którego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce. Dzięki niemu inwestujemy w Polskę, jaką zostawimy jako spuściznę dla kolejnych pokoleń – zaznaczyła minister Marlena Maląg.

Minister Maląg przypomniała, że innym aspektem programu jest jego wpływ na stymulację konsumpcji – co jest istotne także w kontekście PKB. Konsumpcja prywatna, pomimo trwającej pandemii, nie odbiega istotnie od sumarycznego spadku PKB, który wyniósł -2,8 proc. To z kolei mniejszy spadek niż w Unii Europejskiej, gdzie PKB obniżyło się w zeszłym roku o 7,4 proc, a w tak silnych gospodarkach jak Niemcy – o 5 proc. czy Francja – aż o 8 proc. Jak podkreśla minister Maląg - Na mniejszy zakres spadku konsumpcji w Polsce - względem krajów Unii Europejskiej - ma polityka utrzymania poziomu wydatków na programy społeczne.

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Konieczne jest złożenie wniosku, a można tego dokonać od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

– Na dziś do godz. 12.00 mamy złożonych 141,4 tys. wniosków – powiedziała minister Maląg, zachęcając rodziców do składania wniosków drogą elektroniczną. Dotychczas z tej metody skorzystało 60 proc. świadczeniobiorców.

Inwestycja w szybki powrót do normalności gospodarczej

Dziś rusza także Tarcza 7.0, w ramach której rząd udzieli przedsiębiorcom wsparcia o łącznej wartości ok. 5,2 mld zł. Z tego ok. 1,99 mld zł stanowi koszt zwolnienia z obowiązku opłacania składek, ok. 963 mln zł to koszt postojowego, a ok. 777 mln zł dopłaty do wynagrodzeń. Istotną pozycję stanowią tu także mikrodotacje dla mikro- i małych przedsiębiorstw o wartości 1,44 mld zł. Szacuje się, że pomoc z tarczy 7.0 trafi nawet do ok. 300 tys. przedsiębiorców.

Dzięki Tarczy 7.0 wsparcie w postaci świadczenia postojowego otrzymają przedsiębiorcy działający w 47 branżach, gdzie pomoc została rozszerzona o 5 takich, które ponoszą koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji w tym np. w hotelach i miejscach noclegowych, polach kempingowych, agencjach turystycznych oraz zajmujących się organizacją turystyki. Ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek mogą korzystać przedsiębiorcy z 49 branż, w tym dodatkowo z tej świadczącej usługi wspomagające transport lotniczy.

Jak wskazuje minister Maląg - Nadrzędnym celem działań rządu od samego początku trwania pandemii jest ochrona zdrowia i życia Polaków i zabezpieczenie miejsc pracy, a tym samym zapewnienie stabilizacji finansowej milionów polskich rodzin. Dotąd rząd przeznaczył na ten cel ok. 177 miliardów złotych. Uruchomiona błyskawicznie pierwsza i kolejne tarcze antykryzysowe objęły m.in.: dofinansowania do wynagrodzeń, bezzwrotne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, a także zwolnienia ze składek i świadczenie postojowe. Dla porównania, rządowe pakiety antykryzysowe z lat 2008-2009 wynosiły ok. 9 mld zł. Uratowanych zostało ok. 6,5 mln miejsc pracy.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przypomniała, że Zakład na koniec ubiegłego roku zarejestrował 2,5 mln płatników składek. – To o 55 tys. więcej, niż w lutym roku poprzedzającego. Dodała też, że 240 tys. przedsiębiorców skorzystało z innych – poza tarczą – mechanizmów wsparcia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ozk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.02.2021, 17:43
Źródło informacji MRiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ