Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Drugi dzień Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu to rozmowy o przyszłości rolnictwa, obszarów wiejskich i współpracy międzynarodowej. Równolegle do oficjalnego programu Kongresu minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z komisarzem UE ds. rolnictwa i żywności Christophe Hansenem i przedstawicielami organizacji rolniczych oraz minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Ludmilą Catlabugą.
Wprowadzeniem w tematykę drugiego Kongresu było poranne dwustronne spotkanie ministra Czesława Siekierskiego z komisarzem Christophe Hansenem. Wśród omawianych tematów znalazły się kluczowe dla UE zasady wzmacniające bezpieczeństwo żywnościowe, uwarunkowania dla rozwoju obszarów wiejskich oraz potrzeba dialogu z rolnikami i mieszkańcami wsi.
Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi:
„Dwa dni temu Parlament Europejski w debacie nad ramami finansowymi również opowiedział się za utrzymaniem silnej, dwufilarowej WPR. To bardzo dobra wiadomość, którą chcemy tutaj przekazać – zarówno dla rolnictwa, jak i dla spójności obszarów wiejskich. Warto przypomnieć, że mieszkańcy wsi stanowią dziś ponad 40 proc. populacji, ale przecież wszyscy mamy kontakt z wsią – jeździmy tam z miast, korzystamy z jej zasobów. Dlatego wzmocnienie obszarów wiejskich jest niezwykle istotne. Prezentowana wizja opiera się na szerokim dialogu z rolnikami, mieszkańcami wsi i wszystkimi zainteresowanymi stronami, a realizowane działania odnoszą się do wyzwań przyszłości – zarówno klimatycznych, jak i geopolitycznych. Jeszcze raz dziękujemy Panu Komisarzowi za obecność i podzielenie się tą ważną perspektywą”.
Rozmowy polsko-mołdawskie
Minister Czesław Siekierski podczas spotkania z minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Ludmilą Catlabugą potwierdził gotowość Polski do eksperckiego wsparcia Mołdawii na jej drodze do UE. Szef resortu rolnictwa ponowił także zaproszenie do II edycji szkolenia „Szkoła letnia dla przedstawicieli Mołdawii oraz Ukrainy 2025”.
Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi:
„W styczniu tego roku na marginesie targów Międzynarodowy Zielony Tydzień w Berlinie podpisaliśmy memorandum o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Był to ważny krok w kierunku zacieśniania dwustronnych relacji. Chciałbym zapewnić Panią Minister, że podtrzymujemy deklarację o gotowości polskich specjalistów do dalszego udzielania stronie mołdawskiej wsparcia eksperckiego w sprawach rolnych. Polska zdecydowanie, aktywnie i konsekwentnie popiera członkostwo Republiki Mołdawii w Unii Europejskiej”.
Rozmowy w międzynarodowym gronie z udziałem organizacji rolniczych
Podczas spotkania z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych omówiono m.in. przyszłość dwóch filarów WPR, uproszczenia regulacyjne, integrację Ukrainy z UE, wyzwania środowiskowe oraz konkurencyjność europejskiego sektora rolno-spożywczego.
Przedstawicieli strony społecznej – m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych, Związku Sadowników RP czy Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej – interesowały przede wszystkim tematy związane z przyszłym kształtem polityki rolnej, w tym szanse intensyfikacji działań na rzecz ekonomicznego wzmocnienia produkcji rolnej i pozycji rolnika w łańcuchu dostaw. Delegacja z udziałem komisarza Hansena, komisarza UE ds. budżetu i administracji publicznej Piotra Serafina oraz ministra Siekierskiego odwiedziła także zakład produkcji serów Frąckowiak Sp. z o.o. w Granowie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.05.2025, 21:54 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |