Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Druga polska prezydencja w Unii Europejskiej przypada na ważny moment dla całej Wspólnoty – czas dyskusji o dostatniej i zrównoważonej przyszłości europejskiego rolnictwa i o rozwoju obszarów wiejskich. Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi jest miejscem strategicznej debaty europejskich liderów rolnictwa.
To trzydniowe wydarzenie o wyjątkowej randze, organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gromadzi w Poznaniu ministrów rolnictwa z 15 krajów. Podczas Dnia Europy Kongresu jako pierwszy głos zabrał Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Pogłębiona dyskusja o przyszłości europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwie żywnościowym to priorytet polskiej prezydencji w Radzie UE. Jako przewodniczący Rady AGRIFISH w lutym i w marcu przeprowadziłem szeroką wymianę poglądów na temat Wizji, pomiędzy ministrami państw członkowskich a Komisją Europejską. Prace były kontynuowane na poziomie technicznym, podczas czterech spotkań Specjalnego Komitetu do Spraw Rolnictwa poświęconego Wizji” – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Wizja dla rolnictwa i żywności
Uczestnikiem i prelegentem podczas tego wydarzenia jest także unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, który zaprezentował dziś „Wizję dla rolnictwa i żywności” – dokument Komisji Europejskiej przedstawiony po raz pierwszy na forum UE 16 lutego br. w Brukseli. Wizja wskazuje możliwe scenariusze rozwoju europejskiego rolnictwa w kolejnych latach i otwiera pole do głębokiej, merytorycznej dyskusji.
„Wieś to nasza kultura, nasze dziedzictwo, a jednocześnie silny sektor gospodarczy. Zadaniem Wspólnej Polityki Rolnej jest m.in. wspieranie inwestycji w obszary wiejskie. Chcemy, aby kolejne pokolenia mieszkały na wsi, ale aby tak się stało, musimy im zapewnić odpowiednie wsparcie i odpowiednie warunki” – powiedział komisarz Christophe Hansen.
O przyszłości rolnictwa
Po prezentacji „Wizji dla rolnictwa i żywności” do dyskusji zostali zaproszeni także ministrowie rolnictwa wybranych krajów UE, obecni na Kongresie: minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Włoch Francesco Lollobrigida, minister rolnictwa, rozwoju wsi i środowiska Cypru Maria Panayiotou, minister rolnictwa Litwy Ignas Hofmanas, minister rolnictwa i przemysłu żywnościowego Mołdawii Ludmila Catlabuga, minister stanu ds. rozwoju społeczności i organizacji charytatywnych Irlandii Jerry Buttimer T.D., sekretarz stanu ds. rolnictwa i żywności Hiszpanii Begona García Bernal. Uczestnicy panelu rozmawiali o przyszłości rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
"Wszystkie zmiany muszą wynikać z dialogu z rolnikami. Podkreślaliśmy to od początku prezydencji – ważne jest, aby nic o rolnictwie nie działo się bez udziału rolników" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju Wsi Czesław Siekierski.
O rozwoju wsi podczas Dnia Europy
Dzisiejszy dzień nabiera szczególnej symboliki, ponieważ odbywa się 9 maja – w Dniu Europy. To wyjątkowy moment, który skłania nas zarówno do refleksji nad przeszłością, jak i do rozmowy o przyszłości europejskiej wsi. Dzień Europy przypomina nam, że Polska od 21 lat jest częścią Wspólnoty Europejskiej.
"Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi jest tym, czego potrzebujemy, aby wytyczyć ścieżkę w kierunku dostatniej, zrównoważonej i sprzyjającej włączaniu społecznemu przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej. Dzisiaj, w Dniu Europy, świętujemy również nasze wspólne wartości i wysiłki na rzecz budowania lepszej przyszłości Wspólnoty" – podkreślił komisarz Christophe Hansen.
"Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, jego tematyka, pokazuje, że wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej. To również przestrzeń do życia, miejsce kultywowania tradycji i kultury, to wspólnota. To przede wszystkim ważny element tożsamości naszych regionów, krajów i całej Unii Europejskiej. Dlatego program Kongresu jest tak różnorodny. Od infrastruktury i technologii, przez usługi publiczne, po kulturę, dziedzictwo i aktywność społeczną" – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
O wydarzeniu
Celem Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi jest prezentacja idei, kluczowych wartości, innowacyjnych rozwiązań, najlepszych praktyk, a także podmiotów i systemów wsparcia o wyróżniającym się dorobku w działaniu na rzecz wsi i obszarów wiejskich.
W Kongresie bierze udział około 1500 osób – przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za rozwój wsi UE27, instytucji działających na rzecz rozwoju wsi i obszarów wiejskich, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, liderów społeczności wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych środowisk: kobiet, młodzieży i sportu.
Sala plenarna jest centralnym miejscem debat o dziedzictwie i przyszłości rozwoju obszarów wiejskich, w których udział weźmie ponad 100 ekspertów.
W trakcie kongresu odbywa się około 20 wydarzeń towarzyszących: konferencje, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania, w których udział wezmą eksperci rożnych dziedzin.
W ramach wystawy towarzyszącej, uczestnicy Kongresu mogą zobaczyć, czym jest wieś XXI wieku – nowoczesna, przyjazna do życia, ale też wierna swoim korzeniom. To zasługa ludzi – mieszkańców wsi, którzy swoją energią i pasją budują lepszą przyszłość dla siebie i dla całej społeczności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sza/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.05.2025, 19:57 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |