Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi – o przyszłości rolnictwa w Dniu Europy (komunikat)

09.05.2025, 19:57aktualizacja: 09.05.2025, 19:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Druga polska prezydencja w Unii Europejskiej przypada na ważny moment dla całej Wspólnoty – czas dyskusji o dostatniej i zrównoważonej przyszłości europejskiego rolnictwa i o rozwoju obszarów wiejskich. Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi jest miejscem strategicznej debaty europejskich liderów rolnictwa.

To trzydniowe wydarzenie o wyjątkowej randze, organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gromadzi w Poznaniu ministrów rolnictwa z 15 krajów. Podczas Dnia Europy Kongresu jako pierwszy głos zabrał Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Pogłębiona dyskusja o przyszłości europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwie żywnościowym to priorytet polskiej prezydencji w Radzie UE. Jako przewodniczący Rady AGRIFISH w lutym i w marcu przeprowadziłem szeroką wymianę poglądów na temat Wizji, pomiędzy ministrami państw członkowskich a Komisją Europejską. Prace były kontynuowane na poziomie technicznym, podczas czterech spotkań Specjalnego Komitetu do Spraw Rolnictwa poświęconego Wizji” – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Wizja dla rolnictwa i żywności

Uczestnikiem i prelegentem podczas tego wydarzenia jest także unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, który zaprezentował dziś „Wizję dla rolnictwa i żywności” – dokument Komisji Europejskiej przedstawiony po raz pierwszy na forum UE 16 lutego br. w Brukseli. Wizja wskazuje możliwe scenariusze rozwoju europejskiego rolnictwa w kolejnych latach i otwiera pole do głębokiej, merytorycznej dyskusji.

„Wieś to nasza kultura, nasze dziedzictwo, a jednocześnie silny sektor gospodarczy. Zadaniem Wspólnej Polityki Rolnej jest m.in. wspieranie inwestycji w obszary wiejskie. Chcemy, aby kolejne pokolenia mieszkały na wsi, ale aby tak się stało, musimy im zapewnić odpowiednie wsparcie i odpowiednie warunki” – powiedział komisarz Christophe Hansen.

O przyszłości rolnictwa

Po prezentacji „Wizji dla rolnictwa i żywności” do dyskusji zostali zaproszeni także ministrowie rolnictwa wybranych krajów UE, obecni na Kongresie: minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Włoch Francesco Lollobrigida, minister rolnictwa, rozwoju wsi i środowiska Cypru Maria Panayiotou, minister rolnictwa Litwy Ignas Hofmanas, minister rolnictwa i przemysłu żywnościowego Mołdawii Ludmila Catlabuga, minister stanu ds. rozwoju społeczności i organizacji charytatywnych Irlandii Jerry Buttimer T.D., sekretarz stanu ds. rolnictwa i żywności Hiszpanii Begona García Bernal. Uczestnicy panelu rozmawiali o przyszłości rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

"Wszystkie zmiany muszą wynikać z dialogu z rolnikami. Podkreślaliśmy to od początku prezydencji – ważne jest, aby nic o rolnictwie nie działo się bez udziału rolników" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju Wsi Czesław Siekierski.

O rozwoju wsi podczas Dnia Europy

Dzisiejszy dzień nabiera szczególnej symboliki, ponieważ odbywa się 9 maja – w Dniu Europy. To wyjątkowy moment, który skłania nas zarówno do refleksji nad przeszłością, jak i do rozmowy o przyszłości europejskiej wsi. Dzień Europy przypomina nam, że Polska od 21 lat jest częścią Wspólnoty Europejskiej.

"Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi jest tym, czego potrzebujemy, aby wytyczyć ścieżkę w kierunku dostatniej, zrównoważonej i sprzyjającej włączaniu społecznemu przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej. Dzisiaj, w Dniu Europy, świętujemy również nasze wspólne wartości i wysiłki na rzecz budowania lepszej przyszłości Wspólnoty" – podkreślił komisarz Christophe Hansen.

"Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, jego tematyka, pokazuje, że wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej. To również przestrzeń do życia, miejsce kultywowania tradycji i kultury, to wspólnota. To przede wszystkim ważny element tożsamości naszych regionów, krajów i całej Unii Europejskiej. Dlatego program Kongresu jest tak różnorodny. Od infrastruktury i technologii, przez usługi publiczne, po kulturę, dziedzictwo i aktywność społeczną" – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

O wydarzeniu

Celem Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi jest prezentacja idei, kluczowych wartości, innowacyjnych rozwiązań, najlepszych praktyk, a także podmiotów i systemów wsparcia o wyróżniającym się dorobku w działaniu na rzecz wsi i obszarów wiejskich.

W Kongresie bierze udział około 1500 osób – przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za rozwój wsi UE27, instytucji działających na rzecz rozwoju wsi i obszarów wiejskich, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, liderów społeczności wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych środowisk: kobiet, młodzieży i sportu.

Sala plenarna jest centralnym miejscem debat o dziedzictwie i przyszłości rozwoju obszarów wiejskich, w których udział weźmie ponad 100 ekspertów.

W trakcie kongresu odbywa się około 20 wydarzeń towarzyszących: konferencje, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania, w których udział wezmą eksperci rożnych dziedzin.

W ramach wystawy towarzyszącej, uczestnicy Kongresu mogą zobaczyć, czym jest wieś XXI wieku – nowoczesna, przyjazna do życia, ale też wierna swoim korzeniom. To zasługa ludzi – mieszkańców wsi, którzy swoją energią i pasją budują lepszą przyszłość dla siebie i dla całej społeczności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sza/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2025, 19:57
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ