Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Polskie firmy promują żywność na targach WOFEX. Minister Stefan Krajewski na otwarciu polskiego stoiska
Jedenaście polskich firm prezentuje swoją ofertę na targach World Food Expo (WOFEX) w Manili – największym wydarzeniu branży spożywczej na Filipinach. Pierwszy raz prezentuje się tam też Polska. Polskie stoisko narodowe otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. Szef resortu zapraszał odwiedzających targi do próbowania polskich produktów, a tamtejszych przedsiębiorców – do współpracy i kupowania polskiej żywności.
– Filipiny to blisko 120 mln konsumentów poszukujących produktów wysokiej jakości. Właśnie dlatego prezentujemy tutaj polską żywność – od produktów mleczarskich i mięsnych po słodycze i żywność przetworzoną. Zachęcam filipińskich partnerów do rozmów z polskimi przedsiębiorcami i wierzę, że przełożą się one na nowe, długoterminowe kontrakty. Mam również nadzieję, że w niedalekiej przyszłości filipińscy konsumenci będą mogli cieszyć się smakiem polskich jabłek – powiedział minister Stefan Krajewski.
Polska po raz pierwszy na WOFEX z narodowym stoiskiem
World Food Expo (WOFEX) to największe targi branży spożywczej na Filipinach i jedno z najważniejszych wydarzeń tego sektora w Azji Południowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja jest pierwszą, podczas której Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje polskie stoisko narodowe.
Na wspólnej ekspozycji prezentuje się 11 polskich przedsiębiorstw reprezentujących branżę mleczarską, mięsną, cukierniczą oraz producentów żywności przetworzonej. Narodowe stoisko, przygotowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z przedsiębiorcami, ma pomóc w nawiązywaniu nowych relacji handlowych, zwiększeniu rozpoznawalności polskich produktów oraz umocnieniu pozycji polskiej żywności na rynkach Azji Południowo-Wschodniej. WOFEX co roku gromadzi producentów, importerów, dystrybutorów i przedstawicieli branży gastronomicznej z całego regionu, dlatego jest uznawany za jedno z najważniejszych miejsc nawiązywania kontaktów biznesowych.
Polska żywność zdobywa nowe rynki
Wspieranie polskich przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej należy do priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2025 r. wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego przekroczyła 58 mld euro i stanowiła 16 proc. całkowitego eksportu Polski.
Co ważne, Filipiny należą do najbardziej perspektywicznych rynków dla eksportu polskiej żywności w Azji Południowo-Wschodniej. Rosnące zainteresowanie produktami wysokiej jakości stwarza nowe możliwości dla krajowych przedsiębiorców, zwłaszcza z branży mleczarskiej, mięsnej i przetwórstwa spożywczego. Dlatego MRiRW i KOWR konsekwentnie wspierają obecność polskich producentów na tym rynku oraz działania na rzecz zwiększania eksportu żywności poza Unię Europejską.
Rozmowy z przedstawicielami filipińskiej branży mięsnej
Minister Stefan Krajewski spotkał się z przedstawicielami Philippine Association of Meat Processors Inc. (PAMPI). Rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy handlowej, zwiększenia obecności polskich produktów mięsnych na filipińskim rynku oraz dalszego otwierania rynku dla polskiej żywności. Rozmowy były również okazją do omówienia dotychczasowych efektów współpracy oraz działań, które w ostatnich latach ułatwiły rozwój wzajemnej wymiany handlowej.
Podczas spotkania minister podkreślił, że współpraca Polski i Filipin w sektorze rolno-spożywczym wyraźnie przyspieszyła w ostatnich latach. Przypomniał m.in. spotkanie wiceministra Jacka Czerniaka z przedstawicielami filipińskiego resortu rolnictwa oraz czerwcową wizytę delegacji filipińskiej branży mięsnej w Polsce.
– Z satysfakcją odnotowuję, że nasza współpraca w sektorze rolnym z Republiką Filipin jest dynamiczna i bardzo rozwojowa. Konstruktywny dialog przynosi obopólne korzyści, co potwierdzają również wyniki wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi – powiedział minister Stefan Krajewski.
Minister podziękował stronie filipińskiej za uznanie zasady regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz afrykańskiego pomoru świń. Podkreślił, że decyzje te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości bezpiecznego handlu, stabilności dostaw i dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między oboma krajami.
Polska należy do czołowych producentów mięsa w Unii Europejskiej. W 2025 r. eksport produktów branży mięsnej przekroczył 13 mld euro i odpowiadał za ponad 22 proc. całego polskiego eksportu rolno-spożywczego. Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE, a około 60 proc. krajowej produkcji trafia na rynki zagraniczne. Coraz większe znaczenie w polskim eksporcie mięsa mają również rynki pozaunijne, w tym państwa Azji, które oferują duży potencjał dalszego wzrostu współpracy handlowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mbed/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
| Data publikacji | 29.07.2026, 16:07 |
| Źródło informacji | MRiRW |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |