Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Handel rolno-spożywczy z państwami trzecimi tylko na uczciwych, przejrzystych i wzajemnie korzystnych zasadach (komunikat)

09.07.2025, 19:00aktualizacja: 09.07.2025, 19:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Polska oczekuje pełnej informacji o skutkach umów handlowych z państwami trzecimi, bo to rolnicy – jako pierwsi - odczuwają skutki liberalizacji handlu i zwiększonego importu produktów rolnych – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa Polski, Bułgarii, Słowacji i Węgier odbywającego się w Budapeszcie.

Polska oraz pozostałe państwa graniczące lub położone blisko Ukrainy przyjęty wspólną deklarację, w której wyraziły oczekiwania wobec obustronnej i stopniowej liberalizacji handlu rolno-spożywczego z Ukrainą.

– W pełni deklarujemy wsparcie dla Ukrainy. To nasz wspólny obowiązek jako wspólnoty europejskiej. Jednak nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ciężar tej solidarności spada niemal wyłącznie na jedną grupę zawodową – rolników, zwłaszcza z państw graniczących z Ukrainą. Polska nie jest przeciwna współpracy handlowej z Ukrainą. Musi się jednak ona odbywać na uczciwych, przejrzystych i wzajemnie korzystnych zasadach – podkreślił w Budapeszcie minister Siekierski.

Kontekst spotkania

Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na informację o zakończeniu negocjacji z Ukrainą w sprawie przeglądu warunków handlu na podstawie artykułu 29 Układu o stowarzyszeniu, która została podana 30 czerwca 2025 r. przez komisarzy UE Maroša Šefčoviča (handel i bezpieczeństwo gospodarcze) i Christophe’a Hansena (rolnictwo i żywność).

Zbyt gwałtowna liberalizacja handlu rolno-spożywczego pomiędzy UE a Ukrainą

Odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej nowego porozumienia ws. handlu z Ukrainą, minister Czesław Siekierski zauważył, że w projekcie nowej umowy handlowej nastąpił duży wzrost niektórych kontyngentów w stosunku do postanowień Układu o stowarzyszeniu.

– Szczególnie niepokojący jest wzrost kontyngentu taryfowego na ukraiński cukier – do poziomu 100 tys. ton rocznie. Jest to wzrost niemal pięciokrotny w porównaniu z kwotą przewidzianą w Układzie o stowarzyszeniu. Ponieważ mamy do czynienia z nagłym skokiem, konieczne są mechanizmy osłonowe dla rynku unijnego – powiedział minister Siekierski.

Jak podkreślił szef resortu rolnictwa, duże obawy Polski i pozostałych państw regionu budzi także brak w nowej propozycji Komisji Europejskiej rozwiązań ochronnych dla tych produktów, handel którymi jest już w pełni zliberalizowany, takich jak maliny, miód czy rzepak.

– Brak ochrony skutkuje dramatycznym spadkiem opłacalności produkcji. Przykładowo w przypadku miodu produkcja przestaje być dochodowa, a pszczelarze wymagają wsparcia państwa tylko po to, by utrzymać swoje pasieki. A przecież miód to nie tylko produkt rynkowy — to również element istotny dla całego ekosystemu rolniczego. Niepokój budzi także całkowita liberalizacja produktów mlecznych, w tym pełnego mleka w proszku, śmietany, jogurtów czy fermentowanych produktów mlecznych. Dotychczas obowiązywały kontyngenty – teraz zostają one zniesione. Może dziś te zmiany wydają się niewielkie, ale za kilka lat mogą mieć istotny wpływ na konkurencyjność naszej produkcji – stwierdził minister.

Pozytywne aspekty nowego porozumienia handlowego UE-Ukraina

Polska delegacja pozytywnie oceniła następujące aspekty nowej propozycji KE dotyczącej warunków handlu pomiędzy UE a Ukrainą:

- zapisy w sprawie bilateralnej klauzuli ochronnej, umożliwiające działania w razie zakłóceń regionalnych (np. w państwach członkowskich położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy);

- zobowiązania Ukrainy w sprawie zwiększenia kontyngentów taryfowych i dalszej redukcji ceł na produkty z UE;

- powiązanie porozumienia z dostosowaniem przez UE przepisów do unijnych standardów produkcji rolnej w zakresie dobrostanu zwierząt, stosowania pestycydów i leków weterynaryjnych.

Wspólna deklaracja państw przygranicznej piątki

Minister Czesław Siekierski, mówiąc o nowych zasadach handlu rolno-spożywczego UE z Ukrainą, podkreślił, że musi zostać zachowana równowaga w dostępie do rynków. Oczekiwanie państw naszego regionu to obustronna i stopniowa liberalizacja handlu rolno-spożywczego z Ukrainą.

– Oczekujemy, że produkty z Polski i innych państw członkowskich będą mogły trafiać na rynek ukraiński na równych zasadach. Musimy też mieć gwarancję, że Ukraina będzie stopniowo dostosowywać swoje standardy w zakresie stosowania pestycydów, dobrostanu zwierząt czy leków weterynaryjnych. Obecne zapowiedzi mówią o roku 2028 — to za późno. Chcemy corocznych raportów o postępie, bo nasze rolnictwo już dziś działa w znacznie bardziej rygorystycznych warunkach – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Swoje oczekiwania pięć państw graniczących/ położonych w sąsiedztwie z Ukrainą przedstawiło we wspólnej deklaracji. Deklaracja ta zawiera główne postulaty naszego regionu w odniesieniu do kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) między UE a Ukrainą. Postulaty te obejmują ochronę sektora rolnego w naszym regionie. Deklaracja będzie przedłożona przez Węgry jako punkt na posiedzeniu lipcowej Rady Ministrów UE ds. rolnictwa (AGRIFISH) w Brukseli.

Deklarację podpisali:

- minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski Czesław Siekierski;

- minister rolnictwa i żywności Bułgarii Georgi Tahov;

- minister rolnictwa i rozwoju wsi Słowacji Richard Takáč;

- minister rolnictwa Węgier István Nagy.

Do deklaracji przystąpi również Rumunia, której przedstawiciel nie mógł uczestniczyć w spotkaniu.

Pełna treść deklaracji znajduje się w załączonych materiałach do pobrania.

Ocena komunikatu KE nt. porozumienia UE-Mercosur

W trakcie dzisiejszego spotkania Minister Czesław Siekierski w swoim wystąpieniu odniósł się również do komunikatu Komisji Europejskiej nt. porozumienia UE-Mercosur.

– Nasze zastrzeżenia budzi fakt, że komunikat odnosił się do porozumienia, które wcześniej nie zostało oficjalnie zaprezentowane. Nagle dowiedzieliśmy się, że coś zostało ustalone – bez wcześniejszych konsultacji, bez przejrzystości. Wielokrotnie apelowałem, żeby KE przedstawiła pełne zestawienie skutków otwarcia rynku UE w ramach podpisywanych umów handlowych – szczególnie w obszarach wrażliwych, takich jak produkty rolne – podkreślił minister Siekierski i wyraził ubolewanie, że polityka handlowa wobec krajów trzecich, za którą odpowiada Komisja Europejska, jest prowadzona bez należytych konsultacji z państwami członkowskimi i – co szczególnie niepokojące – bez dialogu z rolnikami, którzy są najbardziej narażeni na skutki tych decyzji.

– Nadal nie wiemy, jakie będą konkretne wielkości importu, jak będzie wyglądać wdrażanie porozumienia i jakie będą jego skutki dla poszczególnych krajów członkowskich – zauważył szef polskiego resortu rolnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.07.2025, 19:00
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ